bakgrund

Svenska Jägareförbundet

Blekinge

Sven-Erik Harrysson

Sven-Erik Harrysson

SMAK festivalen

God viltkorv och vackert väder.

2013-09-08

Jägareförbundet Blekinge medverkade på årets smakfestival på travbanan i Asarum.

Årets Smakmässa var den tredje i ordningen, och besöktes av över 7 000 personer som trivdes i solskenet. Antalet utställare var i år ca 80 stycken och de flesta var från närområdet. Provsmakning och försäljning av allt från glass, bröd, korv,viltprodukter, kroppkakor, sylt, senap, honung, frukt och grönt m m.

Eriksbergs Viltpark hade olika smakprover av vilt och Jägareförbundet Blekinge grillade och sålde viltkorv med stor åtgång från just Eriksberg.Många av de som åt av viltkorven uppskattade verkligen den ”vilda” smaken och frågade vad den bestod av. Den bästa korv de någonsin ätit och önskade få köpa hem för den egna grillen.

I vår monter fanns även foldrar om viltmat och allt vad naturen kan ge.  Besökarna fick även möjlighet att titta och känna på diverse skinn och horn och arrangören önskade oss välkomna nästa år.

S-E Harrysson 


Sven-Erik Harrysson

Här syns en del av det som visades upp.

Tillbaka till överblick