Vår webbplats använder cookies. Surfar du vidare betyder det att du accepterar du dessa cookies. Jag förstår
Jägareförbundet finansieras framför allt av medlemsavgifter men också av det Jakt- och viltvårdsuppdraget.
Läs vidare »
Foto: Gry Thunes/Mostphotos
Snart är det dags för lojakt i Gävleborg, i år får 30 lodjur fällas över hela länet. Jakten startar den första mars och pågår till den 31 mars, eller till dess att den avlyses.
2023-02-24
Det är viktigt att du som har tänkt jaga lo registrerar dig i Naturvårdsverkets jägarregister
Du som jagar är skyldig att minst en gång i timmen informera dig om återstående tilldelning på telefonnummer: 010-225 11 99, du kan utöver detta också registrera dig för länsstyrelsens SMS-tjänst (se mer i jaktbeslutet).
Fällt eller påskjutet lo ska rapporteras till länsstyrelsen omgående men senast en timme efter det att djuret fällts eller påskjutits via telefonnummer 010-225 11 99.
Länsstyrelsen meddelar då när och var besiktning av djuret ska ske.
Återstående tilldelning redovisas på 010-225 11 99.
Här hittar du licensjaktsbeslutet, läs gärna igenom det inför jakten:
https://www.lansstyrelsen.se/gavleborg/djur/jakt-och-vilt/stora-rovdjur/licensjakt-efter-lodjur.html