bakgrund

Svenska Jägareförbundet

Mitt Norrland

Foto Oscar Lindvall

Foto Oscar Lindvall

Jaktstämmor & Årsmöten 2017

Delägare och medlemmar i nedanstående viltvårdsområden och övriga lokalorganisationer kallas till ordinarie jaktstämmor respektive årsmöten. Ärenden enligt stadgar.

2016-12-14

Alanäsets VVO, 8/8 kl.19.00, Alanäsets Folkets Hus

Alavattnets VVO, 1/3 kl.19.00, Alavattnets bystuga

Albackens Jsk, 19/3 kl.18.00, Villa Albacken

Aldernäsets VVO, 3/9 kl.12.00, Erikssons på Aldernäset

Alsenvikens VVO, 30/3 kl.19.00, Hos Jan Runsten

Backe Jsk, 24/2 kl.19.00, Strandrestaurangen,  Fjällsjöhallen

Bingsta VVO, 26/2 kl.18.00, Hos Hans Rydh

Björksjönäs VVO, 28/7 kl.19.00, Stornäsets bygdegård

Brasta-Mårdsunds VVO, 19/3 kl.18.00, Mårdsunds bystuga 

Bredgård-Västbygdens VVO, 25/2 kl.10.00, Folket Hus Strömsund

Brunflo Jsk, 13/3 kl.19.00, Lunne bygdegård

Brunflo V.a VVO, 1/2 kl.19.00, Lunne bygdegård

Brunflo Ö.a JVF, 30/1 kl.19.00, Lunne bygdegård

Brånans VVO, 23/7 kl. 19.00, Brånans bygdegård

Bränna VVO, 12/4 kl.14.00, Bränna (Frostviken 1:53)

Bye-Hammerdals VVO, 6/2 kl.19.00, Hos Bengt Bergvall

Böle-Hoo-Hammarens VVO , 7/5 kl.19.00, Böle-Hoo bygdegård

Bölens VVO, 12/5 kl.19.00, Folkets Hus Rossön

Dals VVO, 23/2 kl.19.00, Gästis Lillholmsjö

Dövikens VVO, 12/4 kl.19.00, Döviksgården

Ede VVO Kallar markägare som ingår i området till extra jaktstämma söndagen den 5 mars kl.19.00 på Ede Skola. Med anledning av ev. upplösning av området. 

Finsta Vikens VVO, 11/8 kl. 19.00, Treklövern Viken

Forsåsen-Sandvikssjön VVO 11/6 kl.17.00, Forsåsens G.a skola

Fugelsta VVO, 5/3 kl.16.00, Hos Björn Hansson

Föllinge VVO, 30/1 kl.19.00, Aulan Föllinge

Gammelbodarna VVO, 12/2 kl.10.00, Gisselgårdsskolan i Pålgård

Gimdalens VVO, 11/6 kl.18.00, Kullagården, Gimdalen

Glöte VVO, 19/2 kl.16.00, Glötegården

Gravbränna VVO, 28/2 kl.19.00, Hos Torsten Holmberg

Grenås VVO, 17/2 kl.19.00, Grenås bygdegård

Gåxsjö S.a VVO, 6/8 kl.15.00, Jaktlagstugan.

Hallvikens V.a VVO, 23/1 kl.19.00, Skolan Hallviken

Hammarnäsets VVO, 2/4 kl.19.00, Arvesunds bygdegård

Havsnäs VVO, 6/2 kl.19.00, Bystugan Havsnäs

Hede Jsk, 16/3 kl.19.00, Steelex AB, Hede

Holmsjö-Östbyns VVO, 26/2 kl.14.00, Zenith Rissna

Jormvattnets VVO, 26/1 kl.19.00,  Jormstugan

Järvsands VVO, 7/8 kl.19.00, Slakthuset

Kakuåsen-Lomåsen VVO, 7/2 kl.18.00, Kakuåsens bygdegård

Kaxås VVO, 12/7 kl.18.00, Storvallen

Kärrnäset-Renålandet VVO, 28/1 kl.14.00, Skalbäcksstugan Kärrnäset

Landöns VVO, 24/2 kl.19.00, Jaktstugan

Lillsjöhögens VVO, 30/7 kl.19.00, Furustrand, Föreningshuset Lillsjöhögen

Linsells JVF, 3/2 kl.19.00, Linsells Bygdegård

Lorås VVO, 8/2 kl.19.00, Lorås bygdegård

Lundsjöns VVO, 28/2 kl.19.00, Skolan Lundsjön

Lövsjöns VVO, 26/2 kl.13.00, Lövsjöns bygdegård

Lövvikens VVO, 4/8 kl.19.00, Hos Jonny Ivarsson, Norg

Mobuans Jsk, 16/3 kl.19,00, Hos Assar Raftheim

Myssjö Jsk, 24/2 kl.19.00, Nilsors

Mälgåsen-Stavre VVO, 23/2 kl. 19.00, Stavre bygdegård

Nordvalla VVO, 16/3 kl.18.30, Föllinge pizzeria

Näversjöns VVO, 20/2 kl.19.00, Hos Runar Eriksson, Hissmofors

Offerdals Jsk, 26/3 kl.19.00, OIF-lokalen vid fotbollsplan i Änge

Ollebacken-Sikåskälens VVO, 23/2 kl.18.00, Hos Morgan Jonsson, Sikåskälen

Optands VVO, 29/1 kl.18.00, Församlingsgården Brunflo

Orrnäs-Norrnäs VVO, 24/2 kl.18.00, Hos Peter

Ottsjöns VVO, 5/2 kl.18.00, Bygdegården Ottsjön

Ottsjön-Kakuåsens Jsk, 12/2 kl.18.00, Bygdegården Ottsjön

Raftsjöhöjdens VVO, 23/3 kl.19.00, Hos Gert Andersson

Rind-Ösjö VVO, 28/7 kl.19.00, Älgslakteriet Båthusbacken

Ringvattnets VVO, 22/1 kl.15.00, Valhall Ringvattnet

Rätans Jsk, 17/2 kl.19.00, Handsjöns bystuga

Rätansbyns VVO, Extrastämma! 26/5 kl.19.00, Församlingshemmet Rätans kyrka.
(Frågor att behandla på extrastämman -Godkännande av nyttjanderätts-/jaktarrendesavtal -Frågor om föreningens tillstånd för upplåtelse och överlåtelse av jakträtt inom viltvårdsområde -Antagande av medlemmar -Nya medlemmar -Ändrad tid för föreningsstämma)

Rödöns Jsk, 28/2 kl.19.00, Klubbstugan

Röröns VVO, 16/4 kl.15.00, Rörögården

Skylnäs-Värviken VVO, 27/8 kl.18.00, Framgården i Skylnäs

Slättbränna VVO, 5/8 kl.12.00, Vindskyddet i Ollsta.

Smedsby VVO, 10/2 kl.19.00, Hos Klas-Göran Persson, Johannesberg

Sollefteå Jsk, 22/3 kl.18.30, FEKA gården

Storbutjärns VVO, 9/7 kl.19.00, Tångeråsens skjutbana

Storholmsjö VVO, 27/1 kl.19.00, Hedmans på Holmen

Storhögen-Långkälens VVO, 10/3 kl.19.00, Föreningshuset Storhögen

Strands VVO, 16/3 kl.18.30, Strands bygdegård

Ströms Jsk, 6/2 kl.18.00, Folkets Hus Strömsund

Stöde S.a VVO, 26/2 kl.18.00, Stödehuset

Sönneråsen-Fors VVO, 17/2 kl.19.00, Sönneråsgården

Timrå N.a VVO, 23/2 kl.19.00, Rättaregården, Lögdö

Tjärnafjälls VVO, 11/8 kl.19.30, Tuvattnets bygdegård

Tornäs VVO, 27/5 kl.13.00, Paulbodarna

Torvalla VVO,  30/1 kl.19.00, Hos Lindqvist

Tosåsens VVO, 4/1 kl.18.00, Bystugan

Trång/Åse VVO samt Trångsvikens Jsk, 15/2 kl.18.00, Trångsvikens bygdegård

Turinge VVO, 16/8 kl.19.00, Folkets Hus Överturingen

Tängsta VVO, 19/3 kl.15.00, Tängstahallen

Vallrun/Stångvikens VVO, 12/2 kl.15.00, Gästgivaregården Lillholmsjö

Vemhåns VVO, 8/5 kl.19.00, Bygdegården Vemhån

Viggebyarnas VVO, 20/2 kl.19.00, Vigge bygdegård

Vitvattnet-Knätten VVO, 4/2 kl.15.00, Överhogdals forngård

Vänsjö VVO, 18/2 kl.18.00, Bygdegården Vänsjö

Västsjöns VVO, 27/2 kl.18.00, Krokoms Värdshus

Wiskans Skyttegille, 19/2 kl.18.00, Ede skola

Vängels VVO, 9/6 kl.19.00, Vängelby skola

Yxskaftkälens N.a VVO, 4/2 kl.10.00, Bygdegården Yxskaftkälen

Ås VVO, 6/2 kl.18.30, Hos Lars Lindholm, Backen Ås

Äspnäs-Risnäsets VVO, 27/1 kl.18.00, Äspnäs bygdegård

Önets VVO 16/3 kl.19:00 Kaxås Bygdegård 

Östbyggarskattelagets VVO, 15/8 kl.19.00, Skyttepaviljongen, Fränsta

Östersunds Jsk, 21/2 kl.19.00, Torsta naturbruksgymnasium, Ås

Östra Åsens VVO, 28/6 kl.19.00, Hos Göran Eriksson, Åsen

  • Dela med e-mail
  • Skriv ut
Tillbaka till överblick