Det ska hända något. Det är Jägareförbundet Stockholms motto under Vildmarksmässan i Älvsjö de här dagarna i mars. Och händer gör det. 
					
                    
	AV MADELEINE LEWANDER
Montern är liten, en av de minsta som  skådats under överskådlig tid i förbundets mässhistoria. Men saker  händer. Jägareförbundet Stockholms Rolf Eriksson, Lena Skalman, Jan  Finnborg och LYE Ekström samt förbundets medlemsjägare Hellen Andersson  är här idag. De har fullt upp med att flänga runt mellan  skyttesimulator, riktigt fina medlemserbjudanden med billigare  jägarexamen, fyrhjulingar, älgskitar på burk, gissa-tomhylsor, vinn en  jakt, broschyrer och intresserade människor.
Liten monter men mycket som händer. Foto: Johanna Thörnqvist
- Det är fantastiskt vad bara skyttesimulatorn lockar hit människor.  Vi har ju en båtmässa här bredvid. Toppenbra! Därifrån har det  också kommit flera glada människor som tycker att det är jättespännande  med jakten, naturen och Jägareförbundet, berättar Hellen efter att  precis gett ett exemplar av senaste Svensk Jakt till en nybliven medlem.
  | 
| Christoffer Romano demade fyrhjulingen Dinli 700 Centhor,  limited   edition framtagen enbart för Jägareförbundets medlemmar. Foto:  Johanna   Thörnqvist | 
Det är första gången på tio år som Jägareförbundet deltar i  Vildmarksmässan. Rolf Eriksson är idésprutan som fick det hela att bli  verklighet igen.
- Tidigare hade Jägareförbundet en ganska trött jaktmonter. Vi visade  några fällor, lite holkar och några broschyrer. Nu har vi en annan  utmaning. Vi vill bli fler och jag tyckte att det var naturligt att  Jägareförbundet skulle finnas med här, säger Rolf.
- Jag menar, vad handlar jakten om, om inte vildmark, fortsätter han.
De har satt ett mål, Jägareförbundet Stockholm, 100 nya medlemmar.  Första dagen lyckades de få ihop 20 nya medlemmar, både nya och nygamla.
Julia Bengtsson pluggar till naturguide på Tornedalens Folkhögskola. Där ingår jägarexamen i utbildningen.
  | 
|  Vem som helst fick smaka. Foto: Johanna Thörnvist | 
- Jakten var något nytt för mig när jag började på utbildningen,  säger Julia och berättar att hon funderat mycket på just detta med att  jaga och äta viltkött jämfört med kött man köper i affären. Det har  varit tuffa funderingar, menar hon.
- Nu har jag i alla fall kommit fram till att det är mest naturligt att äta viltkött. Och jakten intresserar.
Rolf och Julia pratar en lång stund. Hon får med sig broschyrer,  Svensk Jakt och ett eventuellt medlemskap att fundera vidare på.
Stämningen är positiv, den lilla montern på Vildmarksmässan i Älvsjö  strålar lite av optimism. Det bådar gott inför de fortsatta dagarna.
Vildmarksmässan fortsätter under lördag och söndag och öppettiderna är kl 10-18.