Svenska Jägareförbundet

Meny

Skytte

I väntan på särskjutning samlades många som ville se dramatiken. Foto: Lars Björk

En tät jaktstigsfinal

Årets jaktstigsfinal avgjordes i Järsnäs mellan Aneby och Husqvarna blev en tät strid där flera omskjutningar krävdes innan året jaktsigsskytt kunde koras.

2013-07-01

I öppen klass var det 6 skyttar som hade skjutit fullt, 200 p, som fick flera omgångar i särskjutning innan segraren Niclas Cronqvist, Landsbro kunde bli segrare i öppen klass och även årets jaktstigsskytt före Inge Andersson, Hoheda.

Även i övriga klasser var det tätt i toppen. I yngre oldboys var det två sköt fullt där särskjutning krävdes med Inge Andersson, Hovmantorp.

I junior klass vann Marcus Gunnarsson, Glottra en poäng före tvåan Jonathan Nyeland, Ydre och trean Emil Adell, Ödeshög.

Det var Nätarns SKF som hade ett mycket välsmort arrangemang där allt flöt på till ett mycket lyckat arrangemang. De hade ett 60 tal funktionärer till hjälp när finalen avgjordes lördagen den 28 juni.

Det var även i damklassen en smålandssegrare, Maja Lind från Korsberga. I äldre oldboys var det Sören Söderstedt, Alunda som endast tappade ett hagel.

Foto: Lars Björk
Årets glade jaktstigsskytt Niclas Cronqvist. Foto: Lars Björk

Tillbaka till överblick