Svenska Jägareförbundet

Meny

Motion nr 1: bly i jaktammunition

Förbundsstyrelsens yttrande över motion nr 1 angående bly i jaktammunition.

Motionen har initierats av Lidköpings jaktvårdskrets samt antagits av Jägareförbundet Skaraborg.

Motionen

Lidköpings jaktvårdskrets med ca 700 medlemmar ser med stor oro på förslaget att förbjuda bly i jaktammunition. Lidköpings jaktvårdskrets vill med kraft trycka på blyets egenskaper att döda villebrådet på ett humant sätt. De alternativ som idag finns kan inte på något sätt ersätta blyets egenskaper. Därtill gör de alternativa metallerna det ytterst svårt att t ex anordna jaktstigar för skytteträningen. Även här ser Lidköpings jaktvårdskrets det allvarliga i att övningar kommer att försvåras. Dels att övningar kommer att minska, dels att jaktstigarna som oftast anordnas av mindre lokala föreningar använder sitt överskott från jaktstigarna till vilt- och faunavård. Även här befarar vi att den allt mer viktiga vilt- och faunavården kommer att försvåras. Därtill kan inte skogsbrukets intressen tillgodoses om alternativ ammunition används. Ett järnhagel i en trädstam förstör sågverkens maskiner till stora kostnader, samt ger produktionsstörningar. Eftersom skogsbruket svarar för Sveriges största netto exportintäkt kan dess oro inte förringas. De farhågor för att bly skulle ge miljöskador på mark är starkt överdrivna, vilket många utredningar har bekräftat. Bly som tillförs mark vid jakt är dessutom mycket begränsad. De oerhörda mängder bly som idag finns nedgrävda i t ex blykablar, utan problem för miljön, får blyanvändningen i ammunition att framstå som försumbar.

Vi kräver att:

Jägareförbundet med kraft påverkar regeringen så att det även i framtiden går att bedriva en human jakt.

Jägareförbundet Skaraborgs styrelses yttrande

Styrelsen delar motionärens oro över blyfrågan, inte minst nu när Naturvårdsverket och Kemikalieinspektionen har presenterat sitt utredningsförslag om blyammunition. Utredningsförslaget förordar ett totalt förbud för blyhagel såväl vid jakt som vid skytte, samt förbud för användande av blykulor vid skjutbanor som saknar miljökulfång. Vi jägare vill kunna skjuta med etiskt försvarbar ammunition och vi vill ha fler, inte färre, möjligheter att träna jaktskytte. Styrelsen kan inte se annat än att förslaget motverkar Jägareförbundets uppdrag att verka för minskade skadskjutningar och ökad jaktsäkerhet. Styrelsen stöder dock förslaget om fortsatt förbud för blyhagel vid jakt över våtmark samt vid lerduveskytte.

Styrelsen vet att denna fråga redan har topprioritet his Svenska Jägareförbundet, men vill ändå betona att denna fråga är av yttersta vikt för den svenska jägarkåren och att alla inom förbundet som arbetar med denna fråga har stöd från samtliga jägare.

Jägareförbundet Skaraborgs beslut

Jägareförbundet Skaraborg har antagit motionen som härmed överlämnas till Svenska Jägareförbundets årsstämma. 

Förbundsstyrelsen yttrande

Jägareförbundet har konsekvent drivit sin linje om att det enda acceptabla såväl från miljöskyddsskäl som från ett jaktetiskt perspektiv är att blyförbudet begränsas till att gälla vid våtmarksjakt och vid lerduveskytte. Allt annat är oacceptabelt så länge inte fullgoda alternativ och tungt vägande miljösskäl kan presenteras. Förbundet har aktivt tagit del i den konsekvensutredning som genomförts och i sitt remissvar argumenterat hårt för att bly i ammunition fortsättningsvis ska kunna användas i alla sammanhang utom vid jakt på våtmarker och vid lerduveskytte. Detta inkluderar att förbundet motsätter sig ett blyhagelförbud vid jaktstigsskytte och vid jakt på öppet vatten. Förbundsstyrelsen kommer att fortsätta sin bevakning av frågan inför ett slutligt avgörande av regeringen.

Hemställan

Förbundsstyrelsen hemställer mot bakgrund av det ovan nämnda att årsstämman bifaller motionen och ger styrelsen i uppdrag att med kraft driva frågan vidare.


2007-05-06 2013-12-05