Svenska Jägareförbundet

Meny

Motion nr 8: information i rovdjursfrågorna

Förbundsstyrelsens yttrande över motion nr 8 angående information i rovdjursfrågorna.

Motionen har initierats av Årjängs Jaktvårdskrets och har antagits av Jägareförbundet Värmland.

Motionen

I riksdagens beslut om en sammanhållen rovdjurspolitik 2001, satte man etappmålet till 20 föryngringar för varg vilket innebär ca 200 vargar. Att den här numerären skulle uppnås och överskridas år 2008 har man länge vetat om. Miljöminister Andreas Carlgren har i slutet på år 2008 gett Naturvårdsverket i uppdrag att utforma ett förslag som innebär ”att se på möjligheterna till en utvecklad, begränsad och strikt kontrollerad jakt av varg”. Beslutet om vargjaktens utformning ska ingå i den proposition som ska komma någon gång sommaren/hösten 2009. Beslut kommer troligen att tas senare under året och börja gälla under år 2010. Under tiden har vargstammen ökat dramatiskt. Det kommer troligen att finnas mellan trehundra och trehundrafemtio vargar på en begränsad yta i Mellansverige och över trettio föryngringar. Det är långt ifrån riksdagsbeslutet om etappmålet tjugo föryngringar. I vårt län kommer det med säkerhet att tillkomma 3-4 nya revir som kommer att ge en täckning av vargrevir i Värmland.

Om man lägger samman vargstammens utveckling med de fakta att vi har den snabbast växande brunbjörnsstammen i världen och den tätaste förekomsten av europeiskt lodjur, så blir det samlade rovdjurstrycket ohållbart i en del områden. Det påverkar människors vardag, boendemiljö, jakt och friluftsliv på ett sätt som inte är acceptabelt på längre sikt. Lokala företrädare för Jägareförbundet informerar om detta bl a i sina respektive kommuner, men det kan behövas stöd från Jägareförbundet centralt och regionalt. De flesta av kommunerna i Sverige har hittills varit passiva i rovdjursfrågorna och exempelvis struntat i att svara på remisser i ämnet, trots att de är att betrakta som tunga remissinstanser. Det är vanligt att olika intressen och företag i samhället uppvaktar kommunstyrelserna. Kommunerna har det yttersta ansvaret för invånarnas boende- och livsmiljö.

Mot bakgrund av ovanstående yrkar Årjängs Jaktvårdskrets:

Att Svenska Jägareförbundet centralt tar fram informationsmaterial för information som kan användas av kretsar och länsföreningar när de informerar i bl a kommunerna om hur rovdjurssituationen påverkar människor jaktmöjligheter, hundhållning samt viltstammarnas utveckling.

Att Jägareförbundets länsavdelningar och kretsar uppmanas att göra informationsinsatser i rovdjursdrabbade kommuner exempelvis till respektive kommuns kommunstyrelse och nämnd för miljö/hälsa.

Att det nyinrättade rovdjursrådet inom Jägareförbundet centralt får i uppdrag att tillsammans med rovdjursansvariga tjäntemän utarbeta formerna för detta.

Att Jägareförbundet Värmland vidarebefordrar denna motion till Svenska Jägareförbundets riksstämma.

Jägareförbundet Värmlands styrelses yttrande

Styrelsen för Jägareförbundet Värmland delar motionärens uppfattning om att bra och aktuellt material ska finnas att tillgå, inte minst i rovdjursfrågan. Materialet ska vara så beskaffat att det enkelt kan hämtas hem och, såväl geografiskt som innehållsmässigt, kännas bekant användaren. Förslaget kan då vara att ta fram presentationer (bildspel, som även kan skrivas ut) med aktuellt grundfakta och Svenska Jägareförbundets ställningstagande. Detta bör innehålla länskartor eller motsvarande som uppgraderas ett par gånger per år. Övrigt material kan tillhandahållas genom länkning till t ex Skandulvs och Viltskadecenters hemsidor.

Styrelsen hemställer att årsstämman tillstyrker motionen och sänder den vidare till Svenska Jägareförbundets årsstämma.

Jägareförbundet Värmlands beslut

Jägareförbundet Värmland har antagit motionen som härmed överlämnas till Svenska Jägareförbundets årsstämma.

Förbundsstyrelsens yttrande

Förbundsstyrelsen delar motionärens uppfattning om det angelägna i att ge en korrekt och saklig information om rovdjuren och rovdjurspolitiken till myndigheter, beslutsfattare och media på central- regional - och inte minst lokal nivå. Information om rovdjuren, dess numerär och förekomst finns idag spridd på ett antal databaser och kan nås via myndigheters - och organisationers hemsidor. Uppgifter som inte alltid så lätta att sammanställa och tolka. Finns därför ett klart uttalat behov av en mera sammanhållen information kring rovdjursfrågorna. När förbundet tillskapar ett intranät i form av ”föreningsbanken” skapas också nya förutsättningar för att på ett utomordentligt enkelt sätt nå ut med information till förtroendevalda i länsföreningar och jaktvårdskretsar – ja till och med till den enskilde medlemmen. Information som sedan kan användas i kontakter med beslutsfattare och media. En viktig aktör i det samlade arbetet med rovdjursfrågorna inom förbundet är det nybildade rovdjursrådet. Rådet bör i fortsättningen ha en central funktion i fråga om information kring rovdjursfrågorna och rovdjurspolitiken.

Hemställan

Förbundsstyrelsen hemställer att årsstämman bifaller motionen i så motto att förbundsstyrelsen får i uppdrag att verka för att lämpligt informationsmaterial arbetas fram och att detta ges en bred spridning i organisationen.


2009-08-28 2013-12-05