Svenska Jägareförbundet

Meny

Motion nr 30: Förbundsstyrelsens yttrande ang jakt på vikaresäl i Bottenviken

Motionen har initierats av Niklas Berglund och har antagits av Kalix jaktvårdskrets och Jägareförbundet Norrbotten.

Motionen
Jag skulle vilja lämna en motion ang jakt på vikaresäl i Bottenviken. Stammen på vikaresäl har under de senaste 15 åren ökat markant och finns nu i ett så pass stort antal att en årlig avskjutning på minst 200 individer skulle vara försumbar. Förutom den skada på det kustnära fisket utgör vikaresälen ett starkt historiskt jaktbart vilt för oss i Bottenviken och är i övrigt ett värdefullt vilt ur många perspektiv.

Jägareförbundet Norrbottens styrelses yttrande.

Jaktfrågor inom Sveriges kust har en särställning. Av den anledningen har Svenska Jägareförbundet upprättat ett rådgivande organ, kustrådet. I rådet hanteras många av de komplexa frågor som berör bland annat ökade möjligheter avseende jakt på kust- och havsbundna arter. Vikaresälen är en av dessa. Många uppvaktningar, skrivelser, möten med berörda myndigheter samt våra förtroendevalda politiker har genomförts. I vissa frågor har vi nått framgång, i andra frågor har vi mer att göra. Jakt på vikaresäl är en av dessa frågor.

Styrelsen anser att det finns hög relevans i motionens andemening och delar motionärens syn.

Styrelsen föreslår att årsmötet tillstyrker motionen i så motto att förbundet skall verka för att en förvaltningsplan avseende vikaresäl antas. En förvaltningsplan med tydliga avskjutningsmål och där jakt på vikare är en viktig del av den adaptiva förvaltningen.

Styrelsen föreslår att årsmötet sänder motionen med föreslaget tillvägg vidare till Svenska Jägareförbundets årsstämma.

Jägareförbundet Norrbottens beslut

Jägareförbundet Norrbotten har antagit motionen i enlighet med styrelsens förslag som härmed överlämnas till Svenska Jägareförbundets årsstämma.

Förbundsstyrelsen yttrande

Förbundsstyrelsen delar motionärens uppfattning om vikaresälens populationsutveckling och att jakt efter vikaresäl i nuläget inte skulle utgöra något hot mot en fortsatt livskraftig stam.

Samtliga våra sälarter, inklusive vikaresälen, har under de senaste årtiondena dramatiskt ökat i antal. Detta är på många sätt positivt, framför allt för att det visar på att Östersjöns hälsotillstånd har förbättrats. I dagsläget har dock sälarnas numerär nått sådana nivåer att mycket tyder på att kan råda födobrist bland sälarna. Det ökande antalet sälar har också medfört kraftigt ökade skador för såväl yrkes- som husbehovsfisket med fasta redskap, vilket är ett hot mot såväl fisket som näring och mot en levande skärgård. Ett införande av jakt på vikaresäl skulle sannolikt ha en begränsad påverkan på populationsstorleken, men skulle kunna leda till ett förändrat och skyggare beteende hos sälen vilket i sin tur skulle kunna medföra minskade skador för fisket.

Hemställan

Förbundsstyrelsen hemställer mot bakgrund av ovan att årsstämman bifaller
motionen.


2014-06-02 2014-06-02