Svenska Jägareförbundet

Meny

Motion nr 33 ang utökad vapengarderob

Motionen har initierats av Dag Olsson och har antagits av Jägareförbundet Lundabygdens jaktvårdskrets och Jägareförbundet Skåne.

Motionen

Idag kan en ny jägare söka och få licens för initialt 4 jaktvapen och omsider efter motivering ytterligare 2 jaktvapen. Denna antalsmässiga begränsning förefaller helt omotiverad och otidsenlig. Den nuvarande vapenlagstiftningen, Vapenlagen (1996:67) och Vapenförordningen (1996:70) daterar sig i stort oförändrad mer än 20 år tillbaka i tiden. Sedan har det hänt mycket:
• Det har blivit betydligt vanligare att jägare åker utomlands för att jaga och där det kan krävas helt andra kalibrar än i Sverige vilket inkräktar på vapengarderoben.
• Vapenlagstiftningen förefaller övervägande ta sikte på förhållande i älgjaktslänen där en vapengarderob på 4-6 vapen räcker för den huvudsakliga klass 1 vapenjakt som bedrivs.
• Jakten i södra delen av Sverige är betydligt mer varierad och kräver en större och mer varierad vapengarderob.
• Utvecklingen på vapenområdet har öppnat upp för fler varianter med halvautomatiska vapen, vilket också gör vapengarderoben trängre.
• Vildsvinen är ett nytt villebråd. Vildsvinsjakten med snabbt skytte i mörker kräver andra vapen än till exempel traditionell vakjakt på älg.

Vapenlagstiftningen i sig innehåller regler som också gör vapengarderoben trängre. Vid jakt med slug eller brennekeammunition krävs enligt lagen ett enpipigt hagelvapen istället för att jägaren använder de tvåpipiga hagelvapen han redan har i garderoben.

Kravet på motivering för vapen 5 och 6 i vapengarderoben innebär ytterligare hantering och en belastning för polisens vapenlicenshandläggare och bidrar inte till att de fortfarande alldeles för långa handläggningstiderna blir kortare.

Vapen som används i samband med våldsbrott, rån eller annan liknande kriminell verksamhet handlar vad jag förstår nästan uteslutande om illegalt införda vapen och inte om svenska jaktvapen. Den som söker licens för målskjutningsvapen kan normalt få licens för upp till och med 10 enhandsvapen samt ytterligare upp till och med 8 andra vapen för målskjutning. Varför ska en jägare hanteras mer styvmoderligt än motsvarande målskjutningsskytt nr det gäller antalet vapen? En person både jagar och som är tävlingsskytt kan idag söka licens för maximal vapengarderob för jaktändamål och samtidigt en maximal garderob för målskjutningsändamål. Dock får inte vapnen användas för annat ändamål än vad de sökts för. Därmed kan det inte vara antalet vapen som är problemet i lagstiftarens synsätt, utan det verkar snarare handla om en njuggare inställning till just jakt. Sammantaget finns det alltså inget rationellt skäl till att begränsa antalet vapen som används för jaktändamål så hårt som dagens regler gör.

Yrkande:
Att Svenska Jägareförbundet mot ovanstående bakgrund verkar för att vapengarderoben för jägare utökas till minst 8 vapen utan krav på motivering.

Jägareförbundet Skånes styrelses yttrande

Svenska Jägareförbundet arbetar aktivt med de frågor som motionären belyser i sin motion. Svenska Jägareförbundet har inarbetat sitt ställningstagande i vapenpolicy som bifogas. Styrelsen anser motionen besvarad i så måtto att motionärens förslag angående slopandet av motivering är väl inarbetat i vapenpolicyn. Styrelsen yrkar dock bifall på den delen i motionen som avser ett utökat antal vapen i vapengarderoben samt föreslår årsstämman att bifalla den delen i motionen och besluta att motionärens förslag förs vidare som Jägareförbundet Skånes motion till Svenska Jägareförbundets årsstämma den 3-4 juni 2017.

Jägareförbundet Skånes beslut

Jägareförbundet Skåne har antagit motionen enligt styrelsens förslag och som härmed överlämnas till Svenska Jägareförbundets årsstämma.

Förbundsstyrelsens yttrande

En likalydande motion var föremål för beslut vid 2015 års stämma. Beslutet blev då att bifalla motionen i så måtto att förbundsstyrelsen fick i uppdrag att (1) arbeta för att kravet på motivering av vapen inom jaktvapengarderoben tas bort samt (2) arbeta för att Polismyndigheten med stöd av gällande lagstiftning beviljar tillstånd utöver jaktvapengarderoben när det är befogat och närmare definierar när ett mycket kvalificerat behov föreligger.

Beslutet motiverades bland annat av att även om det är relativt ovanligt så förekommer det ett antal fall där personer beviljas jaktvapen utöver vapengarderoben om sex vapen, till exempel yrkesjägare, eftersöksjägare och väldigt flitiga jägare. Det är ju främst bland dessa relativt sett fåtaliga men desto flitigare jägare ett sådant behov uppstår. Förbundet har också hjälpt ett par jägare per år att erhålla sådana tillstånd och kommer att fortsätta verka för att Polismyndigheten beviljar tillstånd till vapen utöver vapengarderoben när det är befogat, i enlighet med stämmobeslutet

Förbundet har efter 2015 års stämma ingivit en hemställan till regeringen om att ändra vapenlagstiftningen i enlighet med förbundets förslag om att ta bort kravet på motivering av femte och sjätte jaktvapnet, samt bland annat att vapenhandlarna ska kunna byta ut vapen inom jaktvapengarderoben för att minska handläggningstiderna för vapenärenden. Lagstiftningen kommer att ses över i Sverige när EU:s vapendirektiv förändras. En ny vapenutredning har utsetts den 3 april 2017 och förbundet driver i detta sammanhang bland annat dessa frågor.

Samtidigt har ett flertal möten hållits med Polismyndigheten, även med rikspolischefen, där bland annat förbundet driver de frågor Polismyndigheten själv kan bestämma över, såsom tillämpningen av kravet på mycket kvalificerat behov för att få jaktvapen utöver jaktvapengarderoben. När Polismyndigheten måste ändra sina föreskrifter och allmänna råd med anledning av ändringar i vapenlagstiftningen kommer förbundet verka för att den definitionen tydliggörs i enlighet med gällande stämmobeslut.

Mot bakgrund av det färska stämmobeslutet i samma fråga och det pågående arbetet ser inte förbundsstyrelsen att det föreligger anledning att ändra den beslutade inriktningen.

Hemställan

Förbundsstyrelsen hemställer att stämman mot bakgrund av det ovan nämnda anse motionen besvarad.

Svenska Jägareförbundet arbetar aktivt med de frågor som motionären belyser i sin

motion. Svenska Jägareförbundet har inarbetat sitt ställningstagande i vapenpolicy som

bifogas. Styrelsen anser motionen besvarad i så måtto att motionärens förslag angående

slopandet av motivering är väl inarbetat i vapenpolicyn. Styrelsen yrkar dock bifall på den

delen i motionen som avser ett utökat antal vapen i vapengarderoben samt föreslår

årsstämman att bifalla den delen i motionen och besluta att motionärens förslag förs

vidare som Jägareförbundet Skånes motion till Svenska Jägareförbundets årsstämma den

3-4 juni 2017.


2017-05-23 2017-05-23