Svenska Jägareförbundet

Meny

Motion nr 29 ang permanent sommartid

Motionen har initierats av styrelsen för Jägareförbundet Västerbotten och har antagits av Jägareförbundet Västerbotten.

Motionen
Som bekant pågår för närvarande diskussioner om hur en permanent tidsomställning skulle kunna ske i hela EU-området. Det förekommer olika meningar om detta och det som diskuteras är permanent införande av normaltid, vintertid eller sommartid. Den nuvarande ordningen med omställning mellan sommar- och vintertid finns givetvis också med i diskussionerna.
För de svenska jägarna, och för all del för sportfiskare, svampplockare och ornitologer och andra som nyttjar naturen, skulle ett införande av permanent sommartid vara förenat med stora fördelar. För jägarnas och för jaktens del, skulle den praktiska tiden för jakt kunna förlängas för hundratusentals jägare med ett par timmar per dag. En sådan ordning borde väl tilltala jägarna?

Styrelsen för Jägareförbundet Västerbotten har enats om att föreslå Jägareförbundets stämma 2020 att besluta ge förbundsstyrelsen i uppdrag att driva frågan om att permanent sommartid införs från och med 2021 genom att både på EU-nivå som mot den svenska regeringen kraftfullt argumentera för den föreslagna omställningen.

Styrelsen föreslår att Jägareförbundets stämma våren 2020 ställer sig bakom motionen och antar den som sin egen att överlämnas till Svenska Jägareförbundet för behandling på förbundsstämman sommaren 2020.

Jägareförbundet Västerbottens beslut
Jägareförbundet Västerbotten har antagit motionen som härmed överlämnas till Svenska Jägareförbundets årsstämma.


2020-08-18 2020-08-18