Svenska Jägareförbundet

Meny

Motionerna nr 4 och 5 ang val av valberedning i Svenska Jägareförbundet

Motionerna har initierats av styrelserna för Jägareförbunden Mitt Norrland och Skaraborg och har antagits av Jägareförbunden Mitt Norrland och Skaraborg.

Motionerna
Utdrag ur stadgar för Svenska Jägareförbundet

”Valberedning § 11 Jägareförbundets årsstämma utser en valberedning för tiden till och med nästa ordinarie årsstämma. För varje och en av de tre valregioner som anges i § 12 mom 2 utses två ledamöter i valberedningen. Utöver dessa sex ledamöter utser årsstämman dessutom en ordförande (oavsett geografisk tillhörighet) i valberedningen så att denna består av sju ledamöter totalt. Valberedningens förslag skickas till årsstämmodeltagarna och läns-jaktvårdsföreningarna senast två veckor före årsstämman."

Arbetet i valberedningen är ett långsiktigt arbete och det är viktigt att det finns kontinuitet i arbetet. Med anledning av det föreslås att ledamöterna väljs på en mandatperiod om två år där tre i taget väljs vart annat år. Högst en representant per valregion kan ersättas varje år.

Hemställan
Styrelserna för Jägareförbundet Mitt Norrland och Jägareförbundet Skaraborg hemställer att årsstämmorna antar propositionerna samt sänder dem vidare som motioner till Svenska Jägareförbundet.

Jägareförbundet Mitt Norrlands beslut
Jägareförbundet Mitt Norrland har antagit motionen som härmed överlämnas till Svenska Jägareförbundets årsstämma.

Jägareförbundet Skaraborgs beslut
Jägareförbundet Skaraborg har antagit motionen som härmed överlämnas till Svenska Jägareförbundets årsstämma.


2020-08-17 2020-08-17