motion nr 18 ang viltundersökarutbildningar
Motionen har initierats av Per-Arne Olsson och har behandlats av Jägareförbundet Timrå och har antagits av Jägareförbundet Mitt Norrland.
Motionen
Att Svenska Jägareförbundet utvecklar en fortbildning/repetitionsutbildning för viltunder-sökare som för att man ska ha genomgått senast 3 eller 5 år efter sin utbildning till viltundersökare.
En del av de som idag innehar förordnande från respektive länsstyrelse som viltundersökare/ viltkasserare utför få eller inga uppdrag alls men förväntas ändå kunna fullgöra sina uppdrag till fullo. Kunskap är färskvara samtidigt om det forskas flitigt inom området viltsjukdomar så tillkommer det också nya sjukdomar, spridningsområden samt mer kunskap om redan kända sjukdomar så det förefaller märkligt att man inte också vidareutbildar dessa viltundersökare/viltkasserare.
Yrkande: Jag yrkar att årsstämman för Svenska Jägareförbundet Timrå jvk bifaller motionen och den sänds vidare till länsföreningens årsstämma för ett bifall och vidare till Svenska Jägareförbundets årsstämma för ett bifall.
Jägareförbundet Mitt Norrlands styrelses yttrande
Styrelsen i Mitt Norrland anser att andan i motionen är rätt. Det finns mycket kunskap att förvalta. Många utbildade viltundersökare får kanske lyckligtvis sällan använda sina kunskaper, detta gör dock att en vidareutbildning/uppfräschning kan behövas för att vi i Jägareförbundet ska kunna tillhandahålla en uppdaterad lista över viltundersökare som kan utföra uppdrag med god kvalitet. Styrelsen föreslår stämman att tillstyrka motionen.
Jägareförbundet Mitt Norrlands beslut
Jägareförbundet Mitt Norrland har antagit motionen som härmed överlämnas till Svenska Jägareförbundets årsstämma.
Förbundsstyrelsens yttrande
Förbundsstyrelsen anser att motionärens förslag att ta fram en repetitionskurs/ fortbildningskurs är bra och välmotiverat. Delen som avser att en sådan kurs ska vara obligatorisk för att bibehålla sin möjlighet till uppdrag bör dock hänskjutas till respektive uppdragsgivare att kravställa. För att vara godkänd som viltundersökare enligt Livsmedelsverket krävs endast genomförd utbildning vid ett tillfälle.
Hemställan
Förbundsstyrelsen hemställer att stämman bifaller motionen i så måtto att förbundsstyrelsen får uppdraget att arbeta fram en repetitionskurs/fortbildningskurs för viltundersökare med frivilligt deltagande och som genomförs i form av digitala självstudier.