motion nr 20 ang riksmästerskap i eftersök på Öster Malma
Motionen har initierats av Thomas Larsson och har antagits av Jägareförbundet Västmanland.
Motionen
Etik i jakten är otroligt viktigt för att bibehålla allmänhetens stöd för jakten. I vår etik-satsning ingår att hålla hög kvalitet i eftersöksarbetet.
Det genomförs många fina arbeten runtom i landet för att utbilda och träna jaktlagets viktigaste hund, eftersökshunden. Till detta anlitas utbildade instruktörer. Länsföreningarna uppmuntrar också medlemsträning i kretsarna. För att stimulera intresset för att utveckla och höja nivån på eftersöksekipagen är mästerskap och tävling ett utmärkt medel. Region Mitt har länge genomfört mästerskap på kretsnivå som kvalificerar för deltagande på högre nivå såsom läns och regionmästerskap. Vi upplever att intresset och kunskapen för eftersök har höjts. För att gå ett steg längre är att införa ett riksmästerskap med regionvinnarna och den som kom på andra plats på regionmästerskapet som deltagare.
Yrkande: Att ett riksmästerskap ges möjlighet att förläggas på Öster Malma för att utse landets bästa eftersöksekipage. Ett ekonomiskt bidrag till evenemanget ges av förbundet. Boende, förtäring ombesörjs på Öster Malma. Med viss hjälp av tjänstemän tillhandahålls. Marker på Öster Malma upplåtes för spårläggning. Skjutbanan upplåtes för eftersöksskytte. Som funktionärer anlitas förtroendevalda från regionerna.
Styrelsen för Jägareförbundet Västmanland
Styrelsen föreslår att länsårsstämman bifaller motionen samt sänder över motionen till Svenska Jägareförbundets årsstämma.
Jägareförbundet Västmanlands beslut
Jägareförbundet Västmanland har antagit motionen som härmed överlämnas till Svenska Jägareförbundets årsstämma. Förbundsstyrelsens yttrande Förbundsstyrelsen delar motionärens syn på eftersöksekipagens viktiga arbete för jakten och jägarna. Förbundsstyrelsen anser att såväl krets- läns- som regionmästerskap i eftersök är ett bra initiativ och som har funnits i olika former i olika delar av landet.
Svenska Jägareförbundet har tidigare genomfört riksmästerskap i eftersök på Öster-Malma. Efter ett antal år så beslutades att detta hanterades bäst på just regionnivå då förutsättningarna mellan regionerna skiljer sig åt på ett väsentligt sätt och det var svårt att få deltagare från hela landet. Arbetsinsats och kostnader för detta riksmästerskap var också betydande. Efter att riksmästerskapet upphörde är det i första hand region Mitt som har fortsatt med att på ett förtjänstfullt sätt genomföra krets- läns- och regionmästerskap.
Förbundsstyrelsen anser att ett riksmästerskap kan bli föremål för en närmare utredning enligt motionens intentioner i det läget då man har en väl utvecklad mästerskapsverksamhet i en större del av länsföreningarna. Detta är inte fallet idag och förbundsstyrelsen anser därför att frågan är för tidigt väckt.
Hemställan
Förbundsstyrelsen hemställer att årsstämman avslår motionen.