motion nr 25 ang förbättra demokratin inom Svenska Jägareförbundet
Motionen har initierats av Jan Elmeklo och har behandlats av Jägareförbundet Blekinge Sydväst och har antagits av Jägareförbundet Blekinge.
Motionen
Demokratin inom Svenska Jägareförbundet behöver, som inom alla liknande organisationer, ständigt förbättras. Denna motion är ett försök att förbättra inflytandet från medlem till högsta instans inom förbundet. Inflytande från medlem till "Krets" och vidare till Länsförening tror jag att man får ta hand om lokalt. Denna motion syftar till att förbättra inflytande från länsförening till förbundsstyrelse.
För att förbättra kopplingen mellan länsförening och förbundsstyrelse föreslås att valförfarandet ändras. Detta kräver att § 12, Mom 2 och § 9, nytt Mom, i Svenska Jägareförbundets stadgar ändras (omarbetas). Ändringarna skall göras för att åstadkomma följande förändringar;
- De tre valregionerna behålls (d v s Norr, Mellan och Syd).
- Varje region har tre ledamöter i förbundsstyrelsen.
- Varje region väljer sina "egna" tre förbundsledamöter.
Denna modell torde öka länsföreningarnas möjligheter till att ha en mer löpande kontakt med de "egna" ledamöterna, som i sin tur torde få bättre insikt i vad länsföreningarna tycker och tänker
( En alternativ modell vore att dela in länsföreningarna i nio grupper. Varje grupp väljer sin egen ledamot i förbundsstyrelsen. Här skulle man få som en positiv bieffekt att samarbetet inom varje grupp kan utvecklas till något positivt. Dessutom kanske dessa grupper på sikt kan bli de nya "länsföreningarna" (där inte geografiska hinder finns) om behovet av koncentration finns.)
Yrkande
1. Jägareförbundet Bleking Sydväst tillstyrker motionen och sänder den till Jägareförbundet Blekinge.
2. Jägareförbundet Blekinge tillstyrker motionen och sänder den vidare till Svenska Jägarförbundet
3. Svenska jägareförbundet tar beslut att omarbeta §12 och §9 i enlighet med förslagen i denna motion.
Jägareförbundets Blekinges styrelses yttrande
Jägareförbundet Blekinges styrelse tillstyrker motionen och att den skickas vidare till Svenska Jägareförbundets årsstämma.
Jägareförbundet Blekinge beslut
Jägareförbundet Blekinge har antagit motionen som härmed överlämnas till Svenska Jägareförbundets årsstämma.
Förbundsstyrelsens yttrande
Motionären anger att syftet med motionen är att förbättra demokratin inom förbundet från medlem till ”högsta instans”. Förutom att reglera vilka som ska besluta om vilka som ska ingå i förbundsstyrelsen lämnas dock inga förslag utan motionären avvisar en reglering på krets- och länsföreningsnivå. Hur förslaget ska kunna förbättra medlemmens inflytande är därför oklart.
Förbundsstyrelsen ser inte att förslaget är genomförbart. För att kunna tillskapa beslutande regioner så förutsätter det att man tillskapar ett nytt lager inom Svenska Jägareförbundets organisation, tre nya juridiska personer som kallas regioner. För att göra det så måste stadgar antas som reglerar hur dessa regioner ska utses och vilka som ska ingå i styrelserna, vilka röstetal man har osv. Sedan måste man i stadgarna för såväl länsföreningar som förbundet ”bygga in” förekomsten av dessa nya juridiska personer så att helheten hänger ihop. Det går således inte att, som motionären anser, att isolera förbundet från övriga nivåer. En helhetssyn med förändringar på i princip alla nivåer av organisationen är en förutsättning för att kunna genomföra ett sådant förslag. En ny nivå ställer också krav på administration, stöd av personal och medel. Detta innebär också att förbundsstyrelsen skulle behöva ta fram förslag på nya normalstadgar för kretsar och länsföreningar, samt nya stadgar för regioner och Svenska Jägareförbundet. Således krävs en fullständig översyn av stadgarna i hela förbundets organisation.
När det gäller lämpligheten att de nya regionerna skulle välja sina egna förbundsstyrelseledamöter, så skulle en sådan ändring sannolikt leda till att de regionala ledamöterna i förbundsstyrelsen bevakade egna regionala intressen snarare än alla medlemmars intressen i hela Svenska Jägareförbundet utifrån den egna personens erfarenhet och kompetens som idag. Man skulle kunna säga att man regionaliserar beslutsfattandet istället för att ta beslut utifrån en övergripande erfarenhet och kompetens. Förbundsstyrelsen anser inte att en sådan utveckling är önskvärd, utan skulle snarare leda till ytterligare splittringar inom Svenska Jägareförbundet. Istället för en sådan utveckling så borde en strävan vara att ena Svenska Jägareförbundet, något som en nyligen gjord medlemsundersökning visar.
• Det är svårt att förstå hur ytterligare en nivå mellan medlemmen och förbundsstyrelsen ska stärka medlemsdemokratin eller medlemmens möjligheter att påverka förbundet.
• En ny nivå ställer krav på administration, stöd av personal och medel.
• Den delen som rör medlemsundersökningen skulle nog skrivas som att medlemmarna önskar en stärkt medlemsdemokrati genom att förenkla och tydliggöra möjligheterna att kunna påverka förbundet – inte genom att öka avståndet mellan medlemmen och de som bestämmer.
Hemställan
Förbundsstyrelsen hemställer att årsstämman avslår motionen.