Svenska Jägareförbundet

Meny

motion nr 15 ang arrendepriser

Motionen har initierats av Säfsnäs-Nås Jaktvårdskrets och har antagits av Jägareförbundet Dalarna.

Motionen
Styrelsen för Säfsnäs-Nås jaktvårdskrets tycker att rovdjurstrycket har ökat i takt med skenande arrendepriser. Varför vi vill se en sänkning av arrendepriserna. Att behöva betala en så kallad fallavgift i förskott på älg och kronvilt när det inte går att uppfylla avskjutningsmålen på större delar av områdena tycker vi är fel väg att gå. Man hör ute i jaktlagen att det blir fler och fler som börjar fundera på att sluta och jaga, det är ingen bra utveckling. Har man betalat ett högt arrendepris vill man kunna få något ut av detta.
Att vi som jaktvårdskrets motivera unga jägare att börja jaga är ingen enkel ekvation, när priserna är i dom här höga nivåerna och jaktbart vilt minskar i takt med rovdjurstrycket. Vi tycker det är viktigt att ungdomar blir intresserade av skog, jakt och natur i dom områdena vi lever och verkar i. Att vilja bo här på landsbygden och kunna utöva sina jobb och fritidsintressen i skog och mark.
Även hundjakten blir drabbad av framförallt vargar, när det snart inte går att släppa hundar med risk att dom ska bli tagna eller skadade.
Vad är skogsbolagens mål med dom höga avskjutningsmålen och det höga arrendepriset? Att uppdra till länsförbundsstyrelsen, verka för arrendepriser som överensstämmer med viltillgången.

Jägareförbundet Dalarnas styrelses yttrande
De problem som nu kan skönjas när älgstammen är kraftig sjunkande är att jägaren inte ser att pris och tillgång överensstämmer. Exempel på att fällavgifter tas ut innan jakten kan resultera i ett för högt tryck på älgstammen. Styrelsen för Jägareförbundet Dalarna är medveten om att här har markägarna den exklusiva rätten att sätta de priser de finner motiverade. Dock borde Svenska Jägareförbundet ha dialog med svenska folkets skogsägare, dvs Sveaskog. Sveaskog kan bli skogsbrukets Lidl, ta ett steg i en riktning mot vettig prissättning.

Jägareförbundet Dalarnas styrelses hemställan
Styrelsen för Jägareförbundet Dalarna föreslår att stämman bifaller motionen samt skickar den vidare till Svenska Jägareförbundets årsstämma.

Jägareförbundet Dalarnas beslut
Att tillstyrka motionen enligt styrelsens förslag.

Förbundsstyrelsens yttrande
Förbundsstyrelsen delar motionärens uppfattning att förbetalda fällavgifter inte är rätt väg att gå. Det främjar vare sig god jaktetik eller en långsiktigt god viltförvaltning. Jakten ska vara ett nöje och ett ömsesidigt åtagande mellan jägaren och markägaren – inte ett beting med tvångsmedel. Då blir det ju frågan om ett arbete som ska utföras åt markägaren och då bör detta beaktas i prissättningen.

Äganderätten, jakträtten och att den följer av markägandet är dock också en viktig princip som vi värnar om i alla sammanhang. Denna innebär dock också att markägaren i slutändan väljer vilka villkor man vill erbjuda jakten på. Förbundets möjlighet till påverkan består då endast av dialog.

Förbundsstyrelsen har under 2022 inlett en konstruktiv dialog med Sveaskogs högsta ledning och har haft tre konstruktiva möten. Dessa har gällt jaktgårdar, mönsterområden vad gäller digital viltförvaltning, flerartsförvaltning, adaptiva arrendepriser med mera .
Markägarna är precis som jägarna en heterogen grupp med många olika mål och avsikter. Förbundsstyrelsen är därför övertygad om att dialog är vägen framåt.

Hemställan
Förbundsstyrelsen hemställer att årsstämman bifaller motionen.


2023-06-19 2023-06-19