Svenska Jägareförbundet

Meny

motion nr 4 ang registrering av mailadresser samt mobiltelefonnummer

Motionen har initierats av styrelsen för Jägareförbundet Blekinge och har antagits av Jägareförbundet Blekinge.

Motionen
Vi har under många år nu diskuterat vikten av att kunna nå och kommunicera med våra medlemmar. Trots detta har vi fortsatt inget krav på att lämna mailadress och telefonnummer vid nytt medlemskap. Orsaken till detta har främst varit oro för att människor ska avstå från att vara medlemmar ifall det ställs krav på att de ska lämna ifrån sig kontaktuppgifter. Vi tycker att detta resonemang nu uppnått bäst före datum och eftersom människor idag i alla andra sammanhang måste uppge både mail och mobilnummer för de enklaste saker och risken att ett stort antal människor av den anledningen skulle avstå från medlemskap måste betraktas som mycket liten. För de medlemmar som inte idag självmant går in på “Mina sidor” och uppdaterar sina uppgifter finns egentligen bara passiva kommunikationsvägar. Svensk Jakt för de medlemmar som prenumererar och hemsida/hemsidor där medlemmen själv måste söka efter informationen. Vi får ofta till oss från medlemmar att de saknar information om olika aktiviteter, utbildningar och nyheter, vilket oftast beror på att medlemmen inte tänkt på att ange sin mailadress på “Mina sidor”.

Yrkande
Vi är säkra på att nyttan av att ha dessa uppgifter i vårt medlemsregister för att kunna kommunicera med våra medlemmar vida överstiger risken och yrkar därför på
- att förbundet snarast inför krav på mailadress och mobilnummer vid ny registrering av medlem. (undantag för skyddad identitet)
- att kampanj genomförs för att alla medlemmar ska ange sin mailadress / mobilnummer till medlemsregistret.

Jägareförbundet Blekinges beslut
Jägareförbundet Blekinge har antagit propositionen som härmed överlämnas till Svenska Jägareförbundets årsstämma.

Förbundsstyrelsens yttrande
Idag sker rekrytering av medlemmar på olika vis där förbundet ser till att få in e-postadress eller mobilnummer. Detta görs via fysiskt formulär säkrat av värvare, webbformulär, via swishbetalning eller en kombination som gör att vi säkrar att kunna kommunicera med medlemmar digitalt. Förbundet ser alltså att vi får nödvändiga uppgifter till alla de som kommer in som nya medlemmar. Detta då förbundet även utvecklat Cardskipper med fler kategorier för att hålla medlemmarna informerade om medlemsnyheter och annat. Här finns det fortfarande förbättringar att göra, men arbetet är igång och förbundet ser att appen används flitigt av våra medlemmar.

Att förbundet saknar digitala kontaktuppgifter till en stor medlemsgrupp stämmer. Vi saknade i början av året e-post eller mobilnummer till ca 52 000 medlemmar. Till dessa medlemmar har medlem- och marknadsavdelningen utfört informationskampanjer under våren. Detta har medfört att förbundet fått in cirka 20 000 e-postadresser. Detta arbete kommer att repeteras för att öka kvalitén på medlemsregistret till nytta för den kommunikation vi önskar och vill förbättra.

Det är således förbundsstyrelsens uppfattning att arbetet som motionären efterfrågar redan genomförs. Vi ser dock att det fortfarande finns en kategori medlemmar som inte är digitaliserade, men att de flesta av dessa har en mobiltelefon dock ingen dator eller e-postadress. Vi vill givetvis ha kvar dessa medlemmar i våra led och kan därför inte ställa krav på e-postadresser.

Hemställan
Förbundsstyrelsen hemställer att årsstämman anser motionen besvarad.


2023-06-19 2023-06-19