Svenska Jägareförbundet

Meny

motion nr 6 ang provverksamhet älghundar

Motionen har initierats av Birger Fransson, har behandlats av Jägareförbundet Mönsterås Jaktvårdkrets och har antagits av Jägareförbundet Kalmar län.

Motionen
I dag har vissa hundar som förföljer viltet under långa sträckor och jaktproven för älghundar har ändrats så att man idag belönar längre förföljande detta borde inte vara så för man borde istället belöna längre ställande tider. Under flera år har vi sätt att hundar driver och förföljer älgar under mycket långa sträckor vilket gör att älgarna stressas och en del älgar dör. Älgar som dör framför hundar beror på flera faktorer, värme, felaktigt injagade hundar mm men vi tycker att det borde vara så i älghundsproven att man belönade högre på ställande och inkallning. Ändringen av jaktproven gjordes för att det skulle bli enhetliga bedömningar i norden men vi tycker detta borde ändras enligt ovan.

Yrkande
Vill att årsstämman för Jägareförbundet i Kalmar Län och Svenska Jägareförbundets årsstämma beslutar.
- Att arbeta för att Älghundsklubbarna ska minska premierandet av förföljandet på jaktproven och istället öka poäng och premieringen för den ställande tiden och inkallning.

Jägareförbundet Kalmar läns styrelses yttrande
Mönsterås jaktvårdskrets har antagit motionen på sitt årsmöte. Styrelsen för Jägareförbundet Kalmar län har på sitt styrelsemöte den 7 mars 2023 behandlat motionen och lämnar följande synpunkt: Vilt ska inte utsättas för onödigt lidande. Uppenbarligen händer det att hundar förföljer vilt under längre sträckor, ibland under varmare dagar då det inte kan uteslutas att viltet lider. Att medvetet i provverksamhet riskera att den situationen uppstår bör naturligtvis undvikas. Styrelsen Jägareförbundet Kalmar län instämmer i motionärens åsikter.

Jägareförbundet Kalmar läns styrelses hemställan
Jägareförbundet Kalmar läns styrelse föreslår att länsårsstämman bifaller motionen och att härmed överlämna den till Svenska Jägareförbundets årsstämma.

Jägareförbundet Kalmar läns beslut
Styrelsen har äskat bifall till motionen och stämman bifaller densamma att sändas vidare.

Förbundsstyrelsens yttrande
Förbundsstyrelsen delar motionärens synpunkter att alltid ta stor hänsyn till olika väderförhållanden, till exempel kyla, snödjup, värme och väta som kan påverka viltets och hundens förutsättningar vid jakt, jaktträning eller jaktprov. Jägare ska leva upp till jaktlagens § 27 om att jakten ska ske så att viltet inte utsätts för onödigt lidande och så att människor och egendom inte utsätts för fara. En välutbildad och kontrollerbar jakthund är en stor tillgång i jakten.

Årligen har Svenska Jägareförbundet tillsammans med SKK:s jakthundskommitté ett tvådagarsseminarium tillsammans med jakthundsklubbarna där en dialog i olika viktiga frågor förs. Den viktigaste frågan de senaste åren har varit etik vid löshundsjakt. Där har alla jakthundsklubbar tydligt ställt sig bakom att etiken är mycket viktig. Förbundet har även i ett särskilt anförande framfört synpunkter rörande etiken vid löshundsjakt på Svenska Älghundsklubbens senaste årsstämma. Jaktproven är dock inte något som förbundet jobbar med utan det är ett avelsinstrument som ägs av jakthundsklubbarna.

Problemet ligger nog framför allt hos mindre nogräknade jägare och inte hos jakthundsklubbarna. Att det förekommer jägare med dålig insikt och lågt etiskt tänkande under jaktträning är tyvärr känt och här råder det ett gemensamt ansvar för oss jägare. Vi måste tydligt tala om det olämpliga i bland annat för långt förföljande samt jakt under dåliga väderförhållanden.

Hemställan
Förbundsstyrelsen hemställer att årsstämman anser motionen besvarad.


2023-06-19 2023-06-19