Svenska Jägareförbundet

Meny

Motion nr 9: inventering och DNA-analyser av den svenska vargpopulationen

Förbundsstyrelsens yttrande över motion nr 9 angående inventering och DNA-analyser av den svenska vargpopulationen.

Beslöt årsstämman bifalla motionen.


Motionen har initierats av Rättviks jaktvårdskrets och har antagits av Jägareförbundet Dalarna.

Motionen

Rättviks jaktvårdskrets yrkar på att Svenska Jägareförbundet tar initiativ till en landsomfattande inventering av den svenska vargpopulationen med medel ur Vilt-vårdsfonden.

Motiveringen för yrkandet är att vi som lever och verkar ute i vargreviren länge har ifrå-gasatt den numerär som Naturvårdsverket, länsstyrelser och forskare upp¬givit för den svenska vargpopulationen. Vårt ifrågasättande har styrkts av den snabbt avslutade varg-jakten inom Värmlands och Dalarnas län, som tyder på att långt fler vargar finns än vad som uppgivits av forskare och myndigheter. Jägareförbundet kan som så många gånger tidigare räkna med att jägarkåren ställer upp vid inventering och insamling av vargspillning.

Styrelsen föreslår årsmötet att besluta anta motionen som sin och överlämna den till Jägareförbundet Dalarnas årsmöte.

Årsmötet beslutar att anta motionen som sin och överlämna den till Svenska Jägareförbundet Dalarnas årsmöte.

Jägareförbundet Dalarnas styrelses yttrande

Motioner med likartat innehåll har behandlats av tidigare årsstämmor. För närvarande har Viltskadecenter ett regeringsuppdrag att utveckla metoder för barmarksinventering av varg. I uppdraget ingår inventering med hjälp av DNA. Projektet är inte slutfört men hitintills redovisade uppgifter tyder på att möjligheterna att få användbart DNA påverkas av väderförhållandena. Vid kall och torr väderlek kan ca 70 % av proverna analyseras med gott resultat. Vid varmt och fuktig väderlek kan ca 40 % analyseras med gott resultat.

Styrelsen anser det lämpligt att det pågående projektet slutföras och utvärderas innan DNA-analys som inventeringsmetod på varg påbörjas i större skala men detta bör påskyndas.

Styrelsen föreslår att stämman tillstyrker motionen i så motto att Svenska Jägareförbundet kraftfullt skall verka för att pågående projekt påskyndas och slutredovisas och översända motionen till Svenska Jägareförbundets årsstämma.

Jägareförbundet Dalarnas beslut

Jägareförbundet Dalarna har vid årsstämma 2011-03-19 antagit motionen enligt styrelsens yttrande som härmed överlämnas till Svenska Jägareförbundets årsstämma.

Förbundsstyrelsens yttrande

Förbundsstyrelsen delar motionärens uppfattning att det finns behov av att utveckla inventeringsmetoderna för varg. En vargstam med fler individer och med allt fler revir som ligger tätt intill varandra ökar risken för att antalet vargar underskattas. Det finns därför ett stort behov av översyn av inventeringsföreskrifterna som reglerar verksamheten, inte bara för varg utan även för lodjur. Utöver inventeringsproblemen råder idag brist på resurser, såväl personella som ekonomiska för att få fram ett tillförlitligt inventeringsresultat. Naturvårdsverket har aviserat att de under 2011 ska revidera inventeringsföreskrifterna avseende alla stora rovdjur. Jägareförbundet kommer att få och ta en aktiv del i denna översyn och kommer att driva frågorna i den riktning som motionären önskar.

DNA analyser är redan idag ett viktigt instrument för att särskilja familjegrupper av varg, metoden kan dock utvecklas vidare och systematiseras på ett bättre sätt än idag. Styrelsen instämmer i behovet att pågående projekt om utveckling av metoder barmarks-inventering av varg snarast slutredovisas. Jägareförbundet kommer att kontakta Viltskadecenter i detta avseende.

Hemställan

Förbundsstyrelsen hemställer att årsstämman mot bakgrund av det ovan nämnda bifaller motionen.


2011-05-05 2013-12-05