Förbundsstyrelsens yttrande över motion nr 17 angående rabatt på ammunition.
Motionen har initierats av Håkan Magnusson och har antagits av Vageryd jaktvårdskrets samt Jägareförbundet Jönköpings län.
Motionen
I tider när Svenska Jägareförbundet är ute och jagar nya medlemmar så pratas det mycket om medlemsnytta och vad man får för de insatta pengarna. Det är rabatt på termosar, slipsnålar, elräkningar med mera, sådant som de flesta redan har mer än nog av.
För att attrahera såväl nya som gamla medlemmar behöver man erbjuda något som ger direkt nytta i sådant som är knutet till jakten. Det är ju jakten och verksamhet kring jakten som gör att Jägareförbundet har medlemmar. Därför vill jag, för att öka den direkta medlemsnyttan ur två aspekter samt gynna landets lokalorganisationer, yrka på att Svenska Jägareförbundet ska verka för att deras medlemmar ska erhålla en ordentlig rabatt på övningsammunition, kula såväl som hagel.
Medlemsnyttan med en rabatt på övningsammunition blir, ett ökat frivilligt övningsskytte som oftast sker hos landets lokalorganisationer samt att det leder till säkrare och bättre jaktskott.
Ett tänkt scenario: Jägareförbundet centralt gör en upphandling av övningsammunition hos generalagent alternativt enskild vapenhandlare/kedja. Tanken är att landets lokalorganisationer ska kunna köpa övningsammunition hos generalagent alternativ enskild vapenhandlare/kedja till det upphandlade priset.
Vidare kan man tänka sig att enskilda medlemmar också kan köpa övningsammunition på denna upphandling hos enskild vapenhandlare genom inlämnande av till exempel rabattkupong som medlemmen erhållit genom sitt medlemskap i Svenska Jägareförbundet.
Jägareförbundet Jönköping läns styrelses yttrande
Motionen berör ett ämne som det tidigare varit motionerat om till Svenska Jägareförbundets årsstämma, för närvarande behandlas en motion i samma anda av förbundsstyrelsen för att kunna avge ett svar inom kort. Motion är av sin mening väl befogad att ånyo lyfta upp, detta med bakgrund av att ett beslut om gemensam medlemsavgift i hela landet är på gång, detta ger en helt annan möjlighet till att bearbeta tillverkare och handelskedjor som saluför ammunition. I ett förmånspaket som medlem i förbundet, kan det vara en förmån, med rabatt på ammunition.
Jägareförbundet Jönköping läns beslut
Jägareförbundet Jönköping län har antaget motionen som härmed överlämnas till Svenska Jägareförbundets årsstämma.
Förbundsstyrelsens yttrande
Svenska Jägareförbundet arbetar för närvarande med utveckling av ett nytt förmånsprogram för medlemmarna. Programmet kommer att vara uppdelat i olika kategorier, bland annat försäkring, hund, jaktbutiker, övriga jakt- & viltvårdsprodukter, hus & hem, bil- och fritidsprodukter. Nytt är ett samarbete med jakt- och vapenhandeln där medlemmar får rabatt på utvalda produkter. Diskussioner förs även med vapen- och ammunitionstillverkare för att kunna erbjuda fördelaktiga priser på ammunition och vapen i framtiden.
Hemställan
Förbundsstyrelsen hemställer mot bakgrund av det ovan nämnda att årsstämman ska bifalla motionen och uppdra åt förbundsstyrelsen att fortsätta verka för ett utvecklat förmånsprogram innefattande bland annat ammunition.