Jaktvårdskretsar - Svenska Jägareförbundet
bakgrund

Svenska Jägareförbundet

Jaktvårdskretsar

Jägareförbundet Kronoberg

Alvesta Jaktvårdskrets

Jägarskolan startar 9 oktober!

Teori och praktik. 

För anmälan och info:

karin.lundblad@studieframjandet.se      0470 762904 

lennart.oskarsson@osnakop.se             0706 709370

 

Styrelse Alvesta Jaktvårdskrets  

Anders Westström,Ordförande, Tfn 070-5876358, anders@thoragard.se, Viltövervakningen 

Kent Karlsson, Vice ordförande. Tfn 0707-131059 nassejagaren@live.se,
Ledamot länsföreningen, Rovdjursansvarig, Vildsvinsansvarig

Niclas Reinholdsson, Kassör, Tfn 070-3668273, nire64@hotmail.com, Ungdomsansvarig

Cristina Haraldsson, Sekreterare Tfn 0731-573311, cristina.haraldsson@ryssbygymnasiet.com

Mikael Blomqvist, Ledamot, Tfn 0730-486744, kolnen@hotmail.com, Viltövervakningen 

Jon Gustavsson, Ledamot, Tfn 0730-238220, jikskog@live.se, Studieansvarig

Tomm Liljenberg, Ledamot, Tfn 073-4441876, tomm.liljenberg@gmail.com, Ungdomar

Mats Marcusson, Ledamot, Tfn 070-8793627, marcusson@telia.com, Rovdjur

Suppleanter:

Fredrik Roos                       roos_ejs@hotmail.com

Joakim Andersson              joakim.andersson@sharp.se

Thomas Yngvaldsson         thomasyngvald@hotmail.com

David Krokmark                david.krokmark@gmail.com

John Karlsson                     jkarlssonbygg@hotmail.com

Håkan Karlsson                  suzanne@odensjoredovisning.se

 

Valberedningen:

Sven Bladgren                                (sammankallande)

Kristian Lundberg                  070-6756322, krighoff@hotmail.com 

Anders Nordström                    073-9771704

Bengt-Åke Lindell

 


Lessebo Jaktvårdskrets

  1. Styrelse Jägareförbundet Lessebo Jaktvårdskrets #SIDAN KOMMER INOM KORT ATT UPPDATERAS#

 

NILSSON  JOHAN             Uppdrag:            Ordförande/ Trafikeftersökssamordnare

TÄRNVÄGEN 2                                                           Tfn privat:           0478/40204

36051 HOVMANTORP                                                Mobil                   070/3510278

E-post: johan.hovet@hotmail.com

 

JOHANSSON  HANS         Uppdrag:            Vice ordförande/ Skyddsjaktansvarig

GÖTAGATAN 5                                                             Tfn privat:           0478/40635

36051 HOVMANTORP                                                Mobil:                 0703/693651

E-post: hans.johansson@swedenrecycling.se

 

FALK  MATHIAS               Uppdrag:            Sekreterare

ORMESHAGA 23                                                          Tfn:                      0478/40494

36051 HOVMANTORP                                                Mobil:                 0705/632931

E-post: mathias.falk@andritz.com

 

FALK  JESPER              Uppdrag:            Kassör

KOMETVÄGEN 4                                                          Tfn privat:           0470/45949

36264 VÄXJÖ                                                               Mobil:                 0706/357375

E-post: jesper.falk@combitech.se

 

GUSTAVSSON  PETER                                                  Uppdrag:            Ledamot

LINDGATAN 4                                                               Tfn privat:           0478/10964

36051 LESSEBO                                                           Mobil:                 070/5687562

E-post: izzu_123@hotmail.com

 

HULTBERG  KENT                   Uppdrag:            Ledamot

VIDESLUNDS        SKOLA                                             Tfn privat:           0478/10302

36051 LESSEBO                                                           Mobil:                 0703/991035

E-post: hultbergkent@yahoo.se

 

LARSSON  MARCUS           Uppdrag:            Ledamot

LJUDERS PRÄSTGÅRD 112                                         Tfn privat:           0478/23026

36053 SKRUV                                                               Mobil:                 0705/144465

E-post: manselarsson@bredband.net

 

SALVÉN  CHRISTER           Uppdrag:            Ledamot

BORGGATAN 15                                                          Tfn privat:           0478/41350

36051 HOVMANTORP                                                Mobil:                 070/2459202

E-post:

 

SALVÉN  MARTIN            Uppdrag:            Ledamot

TOLLSTORP ÅBO                                                         Tfn privat:           0478/41352

36051 HOVMANTORP                                                Mobil:                 072/2073320

E-post: martin.salven@svenskakyrkan.se

 

NILSSON  LINUS             Uppdrag:            Webbansvarig

NYGATAN 24B                                                              Tfn privat:           070/2552979

36051 HOVMANTORP                                                Mobil:                 0733/848966   

E-post: linus_hovet@hotmail.com


Ljungby Västra Jaktvårdskrets

#SIDAN KOMMER INOM KORT ATT UPPDATERAS#


Ljungby Östra Jaktvårdskrets

Ordf  Johannes   Roos  johannes.roos@peab.se
V.ordf  Bengt   Roos  bengt.roos@LFkronoberg.se
Sekr  Göran   Ottosson  ottsva@hotmail.se
Ledamot  Anders   Aronsson  anders.aronsson@skogsplantor.se
Ledamot  Joakim   Svensson  grabbenpafagerhult@telia.com
Ledamot  Per   Lindberg  info@lindberg.lby.se
Ledamot  Jan Rosholm  jan.rosholm@telia.com
Ledamot  Morgan   Karlsson  hulieskog.morgan@gmail.com
Ledamot  Andreas   Andersson  andreas_hunter@hotmail.com
Suppl  Ola   Berggren ola.stab@gmail.com
Suppl  Oskar   Roos  roososkar94@gmail.com
Suppl  Adam   Larsson  larsson.94@outlook.com
Suppl  Rasmus   Andersson  raamusandersspn@gmail.com
     
Revisor  Kent   Johansson  
Revisor Lars   Andersson  lars@golvkonsult.se
     
Val-beredning  Rolf   Andersson rol-ander@live.se
Val-beredning  Oskar   Roos  roososkar94@gmail.com
     
     

Årsmötesprotokoll 2019


Markaryd Jaktvårdskrets

Ordförande: Steffen Degelkolb tel: 076-8451217, epost: steffen@skaftatrading.se

Kassör: Stefan Andersson, tel: 073-0333709, epost: famandersson9@hotmail.com

Sekreterare: Sven-Inge Göransson, tel: 070-5620107, epost: sigoransson@telia.com

 

------------------------------------------------------------------------

Jägarskolan startar 9 oktober!

Teori och praktik.

 

För anmälan och info:

karin.lundblad@studieframjandet.se      0470 762904

 

lennart.oskarsson@osnakop.se             0706 709370

 

Kurs Grundlydnad i Älmhult för alla hundar

Enl. Barbro Börjessons ” 4 lätta steg”

Plats: Stall Millebygden, Älmhult

Tid: Måndagar kl. 1830. Ev. annan dag efter överensk. sen.

Antal tillfällen: 8 ggr

Kostnad: 1200:-

Anmälan till Lennart Oskarsson, instruktör steg 1.

Tel: 0706 709370

E-post: lennaoskar@outlook.com

 ---------------------------------------

Eftersökskurs för Jakthundar startar I Älmhult

Plats: Stall Millebygden, Älmhult

Tid:  Tisdagar kl. 1830. Ev. annan dag efter överensk. sen.

Antal tillfällen: 8 ggr

Kostnad: 1200:-

Anmälan till Lennart Oskarsson, eftersöksinstruktör SJF.

Tel: 0706 709370

E-post: lennaoskar@outlook.com


Tingsryd Jaktvårdskrets

Ordförande: Markus Johansson, Urshult, 073-0302019, markus-johansson@live.se

 

Vice Ordf: Daniel Bengtsson, Tingsryd, 010-4716123, danielbengtsson@sodra.se

 

Sekreterare: Ingela Johansson, Linneryd, 070-5494492, backalund@hotmail.com

 

Kassör: Anders Humble, Linneryd, 070-6477726, humbleanders@telia.com

 

Ledamot: Per-Ove Johansson, Älmeboda, 070-5159011, poj@gransas.se

 

Ledamot: Christer Johnsson, Ryd, 070-5481412, christeriryd@gmail.com

 

Ledamot: Roger Olofsson, Urshult, 073-2065125, ragge1969@hotmail.com

 

Ledamot: Erik Larsson, Linneryd, 076-6262033, erik.ulrika@hotmail.com

 

Ledamot: Roland Abrahamsson, Konga, 070-3816165, roland.abrahamsson1@hotmail.com

 

Ledamot: Donny Magnusson, Linneryd, 073-3766491, donny.magnusson@vildsvinsjouren.se

 


Uppvidinge Jaktvårdskrets

Ordförande 

Ewert Frisk

Attsjö Lindeberg 3

360 51 Hovmantorp

0708-355253

0470-773191

Sekreterare

Glenn Blomgren  

Hultåkra 2 360 71
Norrhult
        

073-364 84 85

070-351 74 24

epost:
glenn.blomgren@alltiplat.se

glenn.blomgren@gmail.com

Kassör

Johnny Gustavsson
Smedbäck 1 364 33
Åseda

070-338 20 89

0474-510 14

epost: johnnyismedback@gmail.com

 


Växjö Norra Jaktvårdskrets

 Ordförande

Göran Johansson

Drev Svensgård

363 91 Braås

070-6244877

drevsvensgard@ telia.com

Vice Ordf

Lisa Hjertonsson

Fraggahult 2

360 30 Lammhult

070-2434951

lisahjertonsson@ gmail.com

Sekreterare

Sven Svensson

Nöbbele Ödegård

355 94 Vederslöv

076-8200013

sven- svensson1@ hotmail.com

Kassör

Magnus Nilsson

Älmeshult Norregård 2

360 71 Norrhult

073-8290089

magnus.nilsson-servictjanst@

hotmail.com

 Ord ledamot

Marie Jonsson

Norra Åreda Björkäng

355 92 Växjö

070-5350848

marie.jonsson@

getinge.com

Ord ledamot

Börje Svensson

Lenhovdavägen 68

352 49 Växjö

070-7568170

borje.toftastrand@tele2.se

 Ord ledamot

Gustav Tibblin

Nykulla Lidekvarn 1

363 34 Tjureda

070-5734985

gustav.tibblin@

sodra.com

Suppleant

Conny Andersson

Drev Brännagård

363 91 Braås

070-5780907

conny.a.andersson@telia.com

 Suppleant

Stefan Bergqvist

Böksholm, Brandstorp 1

363 91 Braås

070-6856652

stefan.berqvist@

blixtmail.se

Suppleant

Rickard Palm

Gisshult Norregård 1

363 35 Tolg

073-5145444

bjornhemmet@

hotmail.com

Korrespondent

 

Sven Svensson/sekr.

 

 

 

 


Växjö Södra Jaktvårdskrets

Ordf

Emelie Johansson Åryd emelie@hemmesjo.se

V.Ordf

Bernt Fransson Värends Nöbbele bernt.fransson@telia.com
  Viltrappotering    

Sekr

Jimmy Stark Växjö Jimmystark75@gmail.com

Kassör

Ulf Sivberg Vederslöv

ulf.sivberg@vida.se

Ledamot

Carl Johansson Åryd

carl@hemmesjo.se

Ledamot Magnus Seiborg Värends Nöbbele

seiborg@hotmail.com

Ledamot Tommy Karlsson Gemla tommy.karlsson@blixtmail.se
  Ledamot länsföreningen, Hundansvarig    
Ledamot Stefan Karlsson Vederslöv stefan.c@blixtmail.se
Suppleant Per-Axel Rolfsson Värends Nöbbele per-axel.rolfsson@telia.com
  NVR ansvarig    
Suppleant Per Alexandersson Uråsa per.alexandersson@live.se
Suppleant Esbjörn Blomfeldt Vederslöv esbjorn.blomfeldt@hotmail.com
Suppleant Tony Jonsson Växjö tony.jonsson@sodra.com
Suppleant Björn Malmgren Vederslöv Boda-bm@hotmail.se
Suppleant Tommy Åkesson Vislanda tommy.mia@hotmail.se
Suppleant Sten-Åke Ek Vederslöv sten-ake.ek@getinge.com
Suppleant Magnus Olsson Gemla

magnusolsson47@hotmail.com

Rovdjursansvarig Lars-Gunnar Karlsson Tävelsås

Lgkarlsson1204@gmail.com

Valberedningen Bengt Malmgren    
  Sammankallande    
Valberedningen Erling Ivarsson    
       
       
       
       

 


Älmhult Jaktvårdskrets

 

Hundkurs i Älmhult.

Vi startar hundkurs Måndag den 7 maj kl. 1830, ridhuset i Millebygden, Älmhult.

Lydnad och eftersök, ”Fyra Lätta Steg” och grunderna för eftersök.

8 tillfällen

Kostnad 800:-

Alla hundar är välkomna.

Anmälan till lennart.oskarsson@osnakop.se  0706 709370 eller till sara.nordangard@studieframjandet.se

 ------------------------------------------------

Styrelse i Jägareförbundet Älmhults Jaktvårdskrets.

Ordförande

Christer Holden

Villa Vikbo                Tel 070-5521620

343 71 Diö                                  E-post christer.holden@telia.com

 

Vice ordförande

Lennart Oskarsson

Osnaköp Björkholmen                    Tel 070-6709360

343 93 Älmhult                E-post lennart.oskarsson@osnakop.se

 

 

Kassör

Tobias Johansson

Osnaköp Norregård 35                  Tel 0738-340042

343 93 Älmhult          E-post tobbe1980@live.se

Sekreterare

Anderas Fagerberg

Sällhult Stolpastugan 1              Tel 070-2077850

343 90 Älmhult          E-post emwanfa@gmail.com

Ledamöter 

Carl-Axel Gard

Solviksvägen 6           Tel 070-3633758

343 37 Älmhult          E-post carlaxel.gard@gmail.com

 

Per-Anders Nilsson

Slåttervägen 6A         Tel 070-5872018

343 96  Hallaryd        E-post nilssonper41@yahoo.se

 

 

 

 

 


  • Dela med e-mail
  • Skriv ut
2012-09-19 2014-11-11