Förbannade och beslutsamma!

Idag har regeringen beslutat att helt vika ner sig för EU kommissionen. Regeringen gör det trots att de i sitt svar på det motiverade yttrandet hävdar att licensjakten är förenlig med Art- och habitat direktivet. Jag uppfattade det som sades i dag vi pressträffen som att de tror att EU kommer att lägga ner ärendet om de själva stoppar licensjakten. Fan tro´t!

Det jag däremot vet är att politiska finter och bockande för EU byråkrater uppenbarligen väger tyngre än att stå upp för vår löshundsjakt. Jag är övertygad om att EU kommissionen inte hade haft en chans i EU domstolen. Regeringen hade vunnit på knockout! Istället för att stå med armarna i luften som segrare vid matchslut, kastar regeringen in handduken inför sista ronden! Vem som är sekond vid ringside vet jag inte, men ”Mandom, mod och morske män, finns i gamla Sverige än” är inte hans/hennes motto.

För oss jägare, samer, tamdjursägare, fäbobrukare och andra som nu kan tvingas leva med ännu fler vargar riskerar dagens beslut att bli en katastrof. Utökad skyddsjakt istället för licensjakt tycks vara den nya strategin. Dessutom skall man inrätta en nationell kommitté för hållbar rovdjurspolitik! SNF jublar och skriver att de givetvis vill sitta med i den nya kommittén och att de kommer att ta initiativ till konstruktiv dialog. Det är ”illa” att det får mig att tänka på en Magnus Uggla låt!
SNF ”vet redan” att kommittén skall diskutera förvaltningsplan och gynnsam bevarandestatus för vargen. Räck upp handen alla som tror att SNF och Jägareförbundet kan komma överens. Man tar sig för pannan. Vore det inte bättre att inrätta en kommitté för löshundsjakten bevarande eller en kommitté med uppdrag att ta till vara landsbygdens intressen? Icke, det blir mera varg hit o varg dit.

Även jag som tillhör dem som tror att dialog och konstruktivt arbete lönar sig i längden, börjar resignera. Men det är intet emot vad våra medlemmar och andra jägare känner idag. Vi har trots stora uppoffringar sagt ja till genetisk förstärkning i hopp om att det skall leda till färre vargar än annars. Just nu finns inte mycket som tyder på det, även om ministrarna idag bedyrade att nya vargar skall leda till så få vargar som möjligt. Istället ser medlemmarna framför sig en vargstam som för alltid lägger en död hand över löshundsjakten, åtminstone i Mellansverige. Men inte heller södra Sverige kommer att klara sig. Utan en stor jakt i vinter kommer vi redan 2013 att ligga farligt nära de 450 vargar som rovdjursutredaren angett . Då drabbas ännu fler av vargproblemen.

Såväl förtroendevalda som tjänstemän i förbundet är nu överens. Vi har inte längre, med de nya förutsättningarna, mandat att arbeta vidare i vargfrågan. Därför har förbundsledningen nu bestämt två saker. Vi lägger allt förankringsarbete med genetisk förstärkning på is, time out heter det visst på politikerspråk, och kallar alla landets länsföreningsordföranden till en extra ordförandekonferens. Det är nu upp till dem att ge förbundsledningen vidare vägledning hur de skall förhålla oss till rovdjurspolitiken i stort och vargfrågan i synnerhet. Att säga att det kokar i jägarleden är en kraftig underdrift! Alla känner sig överkörda och svikna! Det riksdagsbeslut som var början på en ny era, naggades i kanten med förra vargjaktsbeslutet. Det nya beslutet att stoppa licensjakten ökar knappast tron på en bättre framtid.

SNF, WWF och SRF har tillsammans med EU kommissionen lyckats skjuta vargförvaltningen i sank, åtminstone tillfälligt. Den acceptans som EU kommissionen efterfrågat gång på gång kan de se sig i stjärnorna efter! De har sig själva att skylla. Regeringen däremot är inte helt körd, jägarkåren väntar med spänning på nya regler för skyddsjakt och på det ”tak” för antalet skyddsjaktsvargar som Naturvårdsverket kommer att medge. Förbannade är vi, men vi ger aldrig upp kampen för vårt största intresse, oavsett vi jagar med hund eller inte!

37 Kommentarer
  1. Tommy Olsson says:

    Gunnar jag skulle gärna ge er mitt stöd men när vi som tycker att vi skall med hjälp av eftersöksjakten sätta press på regeringen i form av mångdubblade ersättningar inte får det minsta gehör är det som att tala för döva öron jag har personligen anmält Lars Säweberger för diskriminering av eftersöksjägaren som blev utesluten eftersom han lämnat in en motion om bojkott av eftersöksjakten vad diskriminerings ombudsmannen har att säga har jag inte fått svar på än att han skulle bli fäld är högst osanolikt men han kanske tänker sig för nästa gång det drar ihop sig Följ det gamla orspråket Öga för öga tand för tand så åker det nog upp en del medlems talonger ur tetrorna runt omkring i landet mitt röstkort däremot blir för all framtid kvar i tetran
    eftersom det bara fins ett stort antal skitstövlar som alla leker bror duktig att rösta på
    och jag anser att lita på dom är som att kyssa en Huggorm med andra ord det är stor chans att det går åt H

  2. Gunnar Glöersen says:

    Calle Seleborg, läs vårt svar på rovdjursutredningen så ser du att vi också anser att art- och habitatdirektivet övertolkas. Jag delar synen att vi kan skydda våra intressen som du skriver.

  3. Peo Sjökvist says:

    Var kan jag läsa SJF frågor till regeringen och regeringens försvar hur de tycker sammarbetet mellan regering-nvv-Stig-Åke Svensson fungerar. På våra ordörandekonfer i Dalarna har det varit uppe varje möte om hårdare tag mot detta förmynderi, vart kan jag läsa detta? Gällande fågeljakten: Skall jag bara sitta tyst och höra år efter år att ” i fjällfrågan har vi inte lyckats”. Om det inte fungerar eller att någon inte klarar av det kanske man skulle kunna byta ut denne och prova en annan väg. Jag är inte personligt förbannad på dig men då du tar dig tiden att blogga och du är den du är i förbundet så får du förmodligen en massa skit som du inte har gjort dig förtjänt av men det är lätt att det blir så när man är så förbannad att man spricker. Jag har alltid sagt att sjf är det enda sätt att komma någonstanns men om vår ordf tycker att lodjuren i Uppland är lika stort problem som vargen så borde han kanske bytas ut. Vi får ingen majoritet i det då sjf till varje pris inte vill att vargen skall spridas söderut. Jag skall inte behöva sälja min mark och flytta härifrån bara för att mitt språkrör inte fungerar.

  4. Calle Seleborg says:

    Gunnar!
    Läs tilläggsuppdraget till NVV. Ordbajseri utan någon substans som kan ge en respit för landsbygden. NVV kan hela tiden krypa bakom ”Det långsiktiga bevarandet av en livskraftig vargstam måste prioriteras”. Allt annat är sekundärt
    http://regeringen.se/content/1/c6/17/34/45/47fb213f.pdf
    Att sedan våra minister inte läst Art- och habitatdirektivet är tydligt. Dagens skrivning ger alla möjligheter att skydda våra traditionella landsbygdsnäringar och aktiviteter om viljan funnits.

  5. Gunnar Glöersen says:

    Peo Sjökvist, var har jag skrivit att det bara finns 210 vargar? Det är nämligen inte sant! Vi har sannolikt närmare 350 just nu. Sen är det intressant hur vissa vill framställa det förbundet gör som misslyckanden. Det var tack vare vårt arbete som fjälljakten infördes och som vi fick licensjakt på varg. Om vi inte lyckats med detta hade du då inte haft något att kritisera alls. Politik är poilitk, ibland får vi gehör, ibland förlorar vi. Men hur skulle svenska viltförvaltning se ut om inte förbundet fanns? Det finns fortfarande mycket att göra, men i skymundan av de två frågorna du tar upp har vi mer vilt i Sverige än någonsin tidigare. Nu hjälper det inte Dalmasar att det finns gott om vilt i Götaland om det inte går att jaga i Dalarna eller att gåsjakten är fantastisk när man vill jaga ripa utan en massa italienare i hasorna. Men lite vidare perspektiv på tillvaron och förbundets arbete skadar inte!

  6. Peo Sjökvist says:

    Ni har i flera år fört våran talan i rovdjursfrågan och resultatet blev inte bra, varför sätter ni inte in nytt folk med nytt tänk. Ett ex, jag vet eftersom jag varit med i fjällrådet att det sitter en kompetent grupp fjällfolk där som har en ok lösning på fjälljakten, förbundsstyrelsen klubbar igenom det underlag som visar hur man skulle kunna komma tillrätta med utländska jägare på ett ok sätt. Regeringen ber vår hövding att inte driva denna fråga och helt plötsligt kan man läsa i svensk jakt att ett enigt fjällråd tittar efter andra lösningar än en direkt ändring av paragraf 3 som är ett måste för att få till den klubbade policyn samt att vi var helt eniga i fjällrådet + förbundsstyrelsen att en ändring av paragraf 3 VAR ETT MÅSTE. Nu när jag känner att ni inte har gjort allt som går att göra hur skall jag kunna lita på att det inte är några andra jäkla hokus pokus överenskommelser i denna fråga? Förövrigt är det nog bara du, Susanna Lövgren, Torsten och Stig-Åke Svensson som tror att vi fortfarande bara har 210 vargar i Sverige.

  7. Gunnar Glöersen says:

    Tommy Ollson, om inte vi drivit frågan hade vi redan haft 400 vargar. Två licensjakter har haft effekt. Men nöjda är vi då inte! Det kunde gå bättre. Men när du nu lägger ditt röstkort och ditt inbetalningskort i tetrapacken. Hur förskjuts då tyngdpunkten i inflytande? Du som med all rätt kräver så mycket av oss och är engagerad, borde istället se till att plocka upp dina kompisars röstkort ur tetran och se till att de betalar och att du hjälper dem som röstat ”fel” att rösta rätt. Det är du och dina kompisar som ger oss kraft. Men vi förlorar om du ger upp. Jag ger mig aldrig upp!

  8. Tommy Olsson says:

    Gunnar du borde nog bli politiker du är fantastiskt bra på att lura dina medlemmar och erkänner aldrig att du har eller har haft fel du med flera har hjälpt Regering och Nvv att skjuta oss jägare i sank en fråga kan du verkligen sova gott när du tänker på hur lite ni på Sjf bryr er om era medlemmars åsikter
    för mig är inte Riksjägarna nått alternativ men inbetalnings kortet skall tillsammans med röst kortet läggas i en tom tetrapack hädanefter

  9. Gunnar Glöersen says:

    Jagarn, vad sa det om vad? De säger så mycket och dessutom med olika budskap beroende på vem de talar med.

  10. Gunnar Glöersen says:

    Calle Seleborg, berätta för mig hur din kompromisslösa hållning skall leda till färe vargar. Rent hypotetiskt, om båda jägarorgansiationerna antar nollvission, blir det färre vargar då?

  11. Gunnar Glöersen says:

    Guy Hansson, allt är möjligt i framtiden. Men en sån åtgärd kan lika gärna slå tillbaka på oss själva.

  12. Gunnar Glöersen says:

    Dan, arbete med att få till en bättre rovdjurspolitik som tog större hänsyn till människor är det bästa sättet att minska illegal jakt. Det behövs egentligen ingen riktad information om den, för ingen lyssnar. Men den förändrade rovdjurspolitken, fram till i onsdags, har lett till att den illegala jakten minskat med 66 %!

  13. Gunnar Glöersen says:

    Björn Isaksson, du är klok. Man måste analysera möjlighterna innan man tar ställning. att agera i frustration blir sällan rätt. Dina alternativ finns givetvis med som möjliga.

  14. Gunnar Glöersen says:

    Anton , du kan ha rätt. Tillväxttakten ökar och tjuvjakten minskar. Tjuvjakten kommer att öka igen. EU byråkrater och bevarandeorgansiationer har tillsammans skjutit legal förvaltning i sank! THe Italian way” verkar vara lättare att få gehör för. Helt enkelt för att Sverige aldrig kan fällas för det av EU domstolen. Den kan bara förbjuda legal förvaltning. Dessutom slipper politker då ta obekväma beslut.

  15. Gunnar Glöersen says:

    Lenanrt Alfredsson, du räknar rätt. Kolalde med forskarna och en konservativ beräkning sägerca 310 vargar i vinter och närmare 400 nästa vinter om licenjakten inte ersätts med större skyddsjakt än idag.

  16. Gunnar Glöersen says:

    Kennet, helt rätt. Exakt det framför jag ständigt till beslutsfattare. Men än så länge utan gehör. MArkägarna är alldeles för tysta.

  17. Gunnar Glöersen says:

    fd, tror du att det blir färre vargar om du inte betalar din påminnelseavgift? Tror du på allvar att tjänstemän eller förtroendevalda i förbundet arbetar för fler vargar? Jag jagar t ex i vargrevir och önskar inget hellre än att de skall försvinna. Men demokrati fungerar så att majoriteten bestämmer. Hur menar du att vi skall sätta stopp och gå ut stenhårt? Lsä mitt senaste inlägg. Det är när det är som jävligast som vi måste stå enade. Annars gynnar du bara motståndarna.

  18. Gunnar Glöersen says:

    Runo Gunnestran, jo vi skall sätta press på regeringen. Men jag är inte säker på att ditt förslag är det bästa. Men själklart finns det en gräns när man måste säga stopp.

  19. Gunnar Glöersen says:

    Bo Hääglund, jag förstår din frustration. Jag är lika frustrerad jag. Men döda kor eller grävlingar på riksdagshuset trappa, tror du verkligen att det leder till färre vargar?

  20. Gunnar Glöersen says:

    Tommy Olsson, att du fick rätt är trist. Det var knappast den linjen som du ville skulle vinna. Sen har du fel om du tror att vi inte är förbannade. Men så förbannade att vi tappar omdömet är vi inte, det vore tjänstefel. Jag kan deninitivt inte lova att skyddsjakten man nu inför blir omfattande. Men vi kommer givetvis att göra allt vi kan för att det skall bli så många som möjligt. Sen får du tro att vi lyckas eller inte. Men vi gör allt vi kan.

  21. Calle Seleborg says:

    Som man sår får man skörda.

    Jag minns att för ett antal år sedan då jag höll min första kritiska dragning om vargens påverkan på vårt samhälle listade jag de organisationer som stod bakom ett återinförande. Svenska Jägarförbundet var en av dessa. Sedan har SJF gång på gång upprepat att vi ska livskraftiga stammar av våra rovdjur, inklusive vargen. Detta trots att det inte finns något exempel på att varg kan samexistera med ett agrarsamhälle. Och man har fortsatt med denna policy även efter att de första jakthundarna blev angripna av varg. SJF har inte bara målat in sig i ett hörn. Genom att lyfta sig i håret har man även målat golvet i det sista hörnet.
    Det är dags att inse att förödarorganisationerna, jag vägrar att kalla dem för bevarande, inte går att förhandla med. Kompromisser finns helt enkelt inte. Varje varg i Sverige kommer att betyda misär för människor och djur i sin omgivning. Vilka ska offras?

  22. guy hansson says:

    Nu är måttet rågat, vad gäller undfallenheten
    i varghanteringen.Förslag till jägareförbundet;bannlysning av eftersök trafikskadat vilt f.o.m. idag. Själv lämnar jag detta uppdrag omedelbart. Nu gäller det att sätta
    hårt mot hårt. Guy Hansson (mångårig medlem)

  23. Dan says:

    Om man gjorde en utredning på hur mycket kraft Jägareförbundet lade på att kritisera politiker och SNF och andra organisationer som inte tycker eller gör precis som Jägareförbundet vill, och jämförde det med hur mycket kraft Jägareförbundet lägger på att komma åt tjuvjakten i Sverige – hur skulle den fördelningen se ut?

  24. Håkan H says:

    Jag har funderat ganska mycket kring problematiken med våra stora rovdjur, min slutsats har varit att Jägarförbundets linje har varit en rimlig kompromiss men nu… Förstår inte ansvariga på NV och i regeringen att om jägarna/markägarna inte vill ha rovdjuren så kommer de inte heller att finnas???

  25. Henrik Gustafsson says:

    Med tanke på hur alla frivilliga krafter behandlas i jaktliga frågor är det kanske dags att sluta jobba ideellt åt staten? Jag kommer själv att helt sluta skyddsjaga och genomföra eftersök åt staten. Vargarna får öka till bristningsgränsen för min del, jag planterar hybridlärk på betesmarkerna och stängslar in de övriga delarna med fyrdubbel eltråd, och helt utan möjlighet att öppna för passage. ”Allemansrätten” behöver väl inte respekteras heller, om andra politiska beslut helt saknar betydelse? Jag känner inte längre någon som helst sympati för politiken och vet inte ens om jag kommer att rösta igen…
    Jag känner mig helt enkelt fullständigt grundlurad.
    Annars kanske det går att göra som i andra EU-länder med varg? Bevilja skyddsjakt på drygt halva beståndet årligen!!!
    Den nya eftersökshunden har över natt förvandlats till en spaniel för rough shooting istället.

  26. Magnus Forsberg says:

    Äntligen börjar våra företrädare på SvJ-förbundet förstå vad de tagit i båten.
    Det är dax för en radikal förändring av den politik som förs både teoretiskt och pratiskt ute i kojorna i riket. Den väg som vi nu vandrar ger oss bara motgångar och sviktande självförtroende som resultat. Mitt förslag är bojkott av all slags jakt på våra stora rovdjur åtminstone i de södra delarna av utbredningsområdena och låt staten få avlöna ”skyddsjägare” med avtalsenliga löner istället. Dessa kan även sköta eftersöken på trafikskadat vilt framöver för det känns inte längre relevant att försöka minska lidandet för viltet när rovdjurs oket ändå hela tiden ligger över det vilda.
    Detsamma gäller våra stödutfordringar som vi hela tiden håller på med….till vilken nytta?? Nej låt oss vara barmhärtiga istället och minska klövviltstammarna till ett minimum så vi får ett stopp nå´n gång på detta osedvanligt grymma experiment.
    Vi som delar vår vardag med varg och lo vet ju redan vad det innebär för välbefinnandet när man möter vargen vid postlådan på morgonen eller hittar 2 bortkommna killingar vid foderplatsen och sedan bakspårar till den lo tagna geten som tillslut förblött av sin skador men i örigt orörd.Ännu ett offer för rovdjurets jaktinstinkt.Låt fler få uppleva dessa känslor så kanske våra politiska företrädare vaknar innan vi alla är Sverige Demokrater denna gång.

  27. Björn Isaksson says:

    Vilka mesar, är det EU eller vi som ska bestämma i Sverige?
    Men det är nu vi måste mobilisera!
    Om NVV ska få styra krävs kraftiga direktiv. Verket har ju tidigare visat att man högakningsfullt skiter i riksdagsbeslut eftersom man har en egen rovdjursagenda.
    Är det någon som tror att man kommer att bevilja särskilt många skyddsjakter mer än idag?
    Centerpartiet, ja, är det någon som tror att dom kommer att få några landsbygdsröster i nästa val? Nej, nu får dom satsa på städerna, landsbygden kommer att söka nya politiker att rösta på.
    Vi har egentligen två alternativ som förbund:
    1. Att försöka arbeta i konstruktiv anda, dvs ställa upp på skyddsjakter i hopp om att vi ska få en vargstam vi kan leva med.
    2. Att låta myndigheterna sköta skyddsjakt, trafikeftersök och annat som vi faktiskt inte orsakat. Helt enkelt bara se till våra egna intressen och inte ta det ansvar vi tidigare gjort. Strunta i rovdjursstammarna och låta det gå åt h-vete, för det kommer det att göra. I stället försöka få löshundsjakt klassat på sammasätt som falkenerarjakt?

    Det är för tidigt att välja väg nu, det ska man inte göra när man är förbannad. Vi får vänta tills vi har mer information om vad som är mest lämpligt med hänsyn till vad politikerna egentligen vill. Det har vi ju ingen aning om, vi kan uppenbarligen inte lita på dom.
    Det är ju inte första gången man sviker jägarna, fjälljakten är ett annat exempel.

  28. Anton says:

    Om du med 2013 menar 1 januari 2013 är du rätt ute. Vi bryter den vallen redan kommande vår. Tillväxten i vargstammen ökar och kommer att öka för varje år. Ska man tro på rapporter om statistik för tjuvjakt stärker det den tesen ytterligare. Under en tioårsperiod påstås tjuvjakten ligga bakom hälften av dödligheten i vargstammen, samtidigt som det knappt existerar en tjuvjakt under de senaste två åren. Därmed kan vi skruva ned mortaliteten i de längre beräkningarna rejält. Inför vinterns licensjakt hade vi enligt beräkningsmodellerna som används ca 270-290 vargar. Det har sedan skjutits och körts ihjäl ca 30. På detta kan vi lägga en föryngring om ca 32 kullar (interpolering av trenden från lågt tjugotal till högt tjugotal 2009 till 2010) à 4 valpar (kan vara fler per kull, Skultunareviret har ju exempelvis minst sju valpar). Med denna matematik har vi ca 375 vargar i landet IDAG. Med en väntad föryngring nästa år om ca 140 vargar (35*4) är bruttosiffran 515. Från detta ska sedan räknas skyddsjakter, olyckor och naturlig mortalitet.

    85 % av Sveriges folkvalda politiker satte nivån 210. Infiltrerade myndighetspersoner på NVV valde sedan att blidka kompisarna i SRF genom att helt kringgå detta. Lagom till upploppet har sedan en gammal GD från NVV på egen hand snickrat ihop ett delbetänkande om de stora rovdjuren där måltalet ligger helt i linje med fri utveckling i närtid. Hmm… Kan man ana ett samband?

    Hela den här soppan stinker betänkligt. Jag kan faktiskt inte se en annan utväg nu är att det kommer att bli en massiv tjuvjakt. Men det kanske är lika bra det. En stor del av politiken och den inslagda vägen har handlat om att få de berörda med sig i beslutsvägarna. Genom att kullkasta alltsammans har man säkerligen tagit in ökad tjuvjakt i beräkningarna. Det kanske rentav är positivt, så att man kan återvända till EU och säga: ”Vad var det vi sade?”?

  29. Lennart Alfredsson says:

    Gunnar
    450 vargar kommer vi att ha redan nästa år. Jag tycker att ni är dåliga på att föra ut hur många vargar vi egentligen har. Bevarandesidan får ju sitta oemotsagda i allehanda medier och påstå att vi har drygt 200 vargar och om det sägs nog ofta så tror ju gemene man att det är så.
    På nyheterna i går sa man att vargstammen är 250 st. Då kan man inte ha räknat med årets valpar.
    Sedan hoppas jag att ni vid lämpligt tillfälle, gärna i TV- eller radioinslag, ställer frågan till rovdjursutredare Liljelund hur han har tänkt sig att vargstammen ska regleras när vi har 450 st. Är det meningen att dom ska självdö automatiskt sedan, eller?
    En amerikansk forskare, jag har tappat bort namnet, hävdar att man måste skjuta 30-50% av vargstammen för att hålla nivån oförändrad. Oavsett om vi har licensjakt eller skyddsjakt kommer det inte att ske förrän vargen blir klassat som ett skadedjur.

  30. Anders Åberg says:

    Löshundsjakten är ju nu inget som berör mig så mycket eftersom jag inte jagar, men det finns många andra bra skäl att tycka illa om det här beslutet.
    Jag har t.ex. svårt att tro att den ”nya” skyddsjakten kommer att tillåtas bli så stor så den kan förhindra en ytterligare ökad oräddhet hos våra vargar, med det följer också ökade problem och mer ilska hos folk som skall leva med det.
    Skall vi nu också upp i över 400 vargar, vilket ju i praktiken kan innebära många fler, så tror jag att acceptansen för frilevande varg kommer att få sig en verklig käftsmäll av detta beslut.
    Det skulle rentav kunna bli så att tjuvjakten på sikt blir till ett allmänt accepterat sätt att hantera saken och vargens framtid i så fall äventyras på allvar, då ingen polis i världen kommer att kunna hantera ett folkligt motstånd på det planet.
    Slutsatsen blir att även sådana som jag, som vill att vi skall ha en begränsad vargstam i landet har anledning att kräkas på det här beslutet och jag tycker att SJF gör rätt som hoppar av samarbetet med regeringen nu.

  31. Kennet says:

    Är inte direkt förvånad men är inte mindre ledsen och besviken för det. Vore ju trevligt om det fanns någon man kunde lita på.
    Min oro över framtiden och som jag inte ser lösningen på är då den minskade löshundsjakten (pga av mycket varg) och den nya älgförvaltningen. Utan löshundsjakt kommer man ju inte att kunna uppfylla markägarnas ”krav” på avskjutning. Drevkedja genom 15000 ha är inte direkt genomförbart. Samtidigt får vi tillgång till färre dugliga hundar för eftersök av trafikskadat vilt. Det duger inte alltid att endast spåra med hunden i koppel.

  32. fd says:

    Inte förvånad TYVÄRR
    men åter igen besviken.
    Sitter med påminnelsen om medlemsinbetalning till ERAT Jägareförbund.
    Som dom flesta andra som har jakt och vistelse i skog och mark som hobby samt delvis försörjning känner man nog stark motvilja att betala in dom pengarna!
    När man följt debatten i tv/radio/webben så harjag fått en stark känsla att du och övriga från förbundet INTE varit på jägarnas sida utan mera hållit med vargförespråkarna och div politiker om att antalet Varg i Sverige ska utökas.
    Varför har ni inte på en gång satt ner foten och sagt nej och stopp samt gått ut stenhårt med vilka problem som vargen orsaker inte bara jägarna utan även samhällen i vargområden. Men nu när ni står inför detta faktum så slår ni er på bröstet och ”ska” inte vara med något mera…
    Nä inte jag heller, jag struntar i medlemsinbetakninegn efter att varit medlem sedan 16 års åldern.
    Ni får ju era 50-100 miljoner från politikerna son gör attni blir ryggladslösa.
    //fdmedlem

  33. Runo Gunnestrand says:

    Gunnar! Är det inte tid nu att sätta lite press på regeringen? Vem tror du kommer att göra eftersök om vargstammen tillåts öka som regeringen nu bestämt???

  34. Bo Hägglund says:

    Bara att konstatera att våra svenska politiker inte är våra ”svenska” politiker utan politiker i Europa. Deras agerande är väl nästan i gränsfall att kunna polisanmälas som bedrägeri. Är det dax för lite sydeuropeiska takter från ”deras” väljarkår, kan bönder i sydeuropa dumpa gödsel utanför myndighets byggnader kanske djuruppfögare som får sina djur rovdjurs rivna åka och dumpa av kadavren utanför riksdagshuset.
    Förtroendet för dessa politiker är förbrukat.

  35. Peo Sjökvist says:

    Bra Gunnar, ge aldrig upp fortsätt så här det verkar vara väldigt framgångsrikt. Släpp inte in någon ny utan håll på med era hemliga möten som inte medlemmar kan få ta del av. Fria fjälljakten förstörd, övningsskytte i skogen reslulterar i att man får käka grus en timme-” SJF välkomnar hårdare tag” minns jag det stod. Ni fick iallafall deltaga och flytta lite mer varg, vad blir nästa steg rädda dvärgbandmasken? Ni är eller har varit iallafall mitt språkrör och bett mig vara tyst och låta expertisen agera fritt, hur tycker du att ni lyckades?

  36. Tommy Olsson says:

    Gunnar det är med sorg i hjärtat jag ser att jag hadde helt rätt i mina farhågor om vargjakten
    tom jag gick på dina och Daniels finter om att vi kommer att få ökad tilldelning 2011-2012
    sen att du har mage att stå och låtsas vara förbannad är ju rent löjligt ni på jägare förbundet har vetat detta hela tiden om inte borde ni fattat detta Svenska myndigheter och Regeringar har
    ALLTID sparkat sin egen befolkning i ansiktet först men för all del fortsätt och diskutera med folket i maktens korridorer kanske kan ni få en rejäl bonus om ni lyckas lura oss en gång till

Kommentering är stängd.