bakgrund

Svenska Jägareförbundet

Blekinge

Foto: Kent Löving

Årsstämman 2025

Före detta officer tar över ordförandeskapet för Jägareförbundet Blekinge

Percy Persson

2025-04-03

Jägareförbundet Blekinge, JFB, höll årsstämma

Före detta officer tar över ordförandeskapet för Jägareförbundet Blekinge. KG Bergqvist före detta officer tar över ordförandeklubban. Hoppas inte disciplinen med morgonuppställning och visitation kommer att ta över, förmodligen inte. Men med det yrket bakom sig ser han delegering, ordning och reda och ödmjukhet som grundstenar för ett styrelsearbete.

Efter en väl smakande middag i Bräkne Hoby folkhögskola, tack personalen för ett gott jobb.
Efter omgruppering till aulan började  Jessica Holmström med att gå igenom HLR med hjälp av hjärtstartare. JFB har investerat i en som skall finnas i den kärra som lånas ut till olika evennemang som kretsrana är ute på.
Anders Grevaues från förbundet redovisade om vad som händer centralt med bland annat:
Vargfrågan, älgförvaltning och vapenfrågan. Efter denna intressanta genomgång så började själva stämman.

Sedvanliga/obligatoriska punkter rann igenom som ett rinnande vatten under ledning av ordförande Anders Åkesson. Sekreterare för mötet var Joakim Persson.

Några ledamöter avgick, Carl Douglas Lundgren, Jessica Svensson och Per Enberg som avtackades med blommor.

Nya ledamöter som valdes in var Ove Johansson, Rasmus Kimberg och Thimmie Afferdal

KG Bergqvist tog steget upp från sekreterare till ordförande då Carl Douglas redan från början meddelade att han skulle sitta bara ett år.
Vi önskar samtliga nyvalda välkomna i styrelsen med förhoppning om bra samarbete och många friska ideer.

Årets eldsjäl som nominerats av Ronneby norra krets blev Percy Persson. Bra jobbat! Motivering:

 

För hans jobb med jägarexamen som provledare för nya jägare. Han har även ställt upp och hjälper till vid aktiviteter till exempel skyttelägret i Stengrepen.

Ordförande avslutade mötet med ett sedvanligt, höger vänster om!

Tillbaka till överblick