Genom att rapportera till SVA via mobilen eller datorn om du, eller någon i ditt jaktlag, hittar döda fåglar på era jaktmarker bidrar ni till att vi har koll på fågelinfluensans spridning i Sverige och vilka arter som drabbas.
Det senaste större utbrottet av fågelinfluensa i Sverige började i höstas och riskerar att ta ny fart under vårvintern.
Genom att rapportera till SVA via mobilen eller datorn om du, eller någon i ditt jaktlag, hittar döda fåglar på era jaktmarker bidrar ni till att vi har koll på fågelinfluensans spridning i Sverige och vilka arter som drabbas. Hittar man döda rovdjur, som rödräv eller mink, i ett område med fågelinfluensa är det extra viktigt att rapportera det också.
En del fåglar är mer känsliga än andra för viruset som orsakar fågelinfluensa. Dit hör vattenlevande fåglar som gäss, svanar och måsfåglar, hönsfågel som rapphöna och fasan, samt rovfåglar. Dessutom kan däggdjur ibland insjukna, exempelvis räv eller mink som äter av infekterade fågelkadaver.
I december och januari har SVA fått ovanligt många rapporter från jägare och allmänhet om döda fåglar i södra Sverige, däribland många gäss och svanar. På Svenska Jägareförbundets webb kan du läsa en kort intervju med Caroline Bröjer, statsveterinär på SVA, om läget: https://jagareforbundet.se/vilt/viltnyheter/2026/02/sjalvdoda-gass-eller-svanar-rapportera-till-sva/
Viltsjukdomsövervakningen i korthet
• Viltövervakningen pågår året om och omfattar alla vilda djur. Rapportera alla fynd av misstänkt självdöda eller sjuka vilda djur till SVA, oavsett art!
• Alla rapporter används! Ett urval av de inrapporterade djuren tas in till SVA för undersökning. SVA kontaktar rapportören om de önskar få in ett djur för att undersöka dödsorsaken.
• Tillsammans visar rapporterna och undersökta djur vilka sjukdomar som drabbar viltet i Sverige och hur de sprids.
• Extra viktigt att rapportera! Observationer av döda vildsvin, avmagrade hjortdjur, eller om man i ett område ser flera döda fåglar. Då kan det handla om sjukdomar med allvarligare konsekvenser: afrikansk svinpest, CWD eller fågelinfluensa.
Sprid gärna informationen vidare i ditt jaktlag!
Vänliga hälsningar,
Bodil Elmhagen
Svenska Jägareförbundet
E-post: bodil.elmhagen@jagareforbundet.se