Lördag den 10 mars 2012 gick årets första Länsstämma av stapeln på Gotland. Närmare 60 personer deltog på stämman som hade besök av Torsten Mörner, Förbundsordförande och Lotte Lydeking, Kommunikationschef.
Länsföreningen på Gotland för Gotlands Skarpskytte- och Jägargille blev därmed första Länsföreningen att anta de nya stadgeändringarna som möjliggör en enhetlig medlemsavgift för hela Svenska Jägareförbundet. Förslaget godkändes enhälligt av alla närvarande på stämman.
Johan Thomsson, Ordförande i Gotlands Skarpskytte- och Jägargille och Eka Jönsson, skattmästare gjorde en kort genomgång av årets verksamhet och ekonomi. Därefter delades förtjänsttecken ut till trotjänare inom Svenska Jägareförbundet.
Laila Modin, Ordförande i Västra kretsen, fick Svenska Jägareförbundets förtjänsttecken i Guld. Stefan Johansson, som sitter i styrelsen för Gillet, fick Svenska Jägareförbundets förtjänsttecken i Silver. Och Sören Sandqvist från Linde/Lojsta jaktsällskap fick ta emot ett stipendium från Wallenbergska fonden.
Traditionen tro var Carl X Gustafs jaktflaska i silver placerat på podiet. Då arvprins Carl-Gustaf fick Gotland i förläning 1652 besökte han ön. I samband med besöket genomfördes ett antal jakter med tulluppsyningsman Sven Orre, bl.a. jagade man hare på Stora Karlsö. Som tack för jakterna erhöll Sven Orre jaktflaskan. När Gillet bildades 1836 beslöts om en insamling inom styrelse och bland medlemmar för att möjliggöra inköp av flaskan varefter den överlämnades i Gillets ägo. Jaktflaskan är 18 cm hög och förvaras när den inte är på årsstämma i en rikt utsirad låda av plommonträd.