Svenska Jägareförbundet

Meny

Pressmeddelande

Testa din hund för vildsvin

Idag inviger landsbygdsminister Eskil Erlandsson ett nytt testhägn för hundar i Agusa, nära Brösarp/Kristianstad i Skåne där alla hundägare ges möjlighet att testa sina hundar för vildsvin. Syftet är att få fram bra hundar i vildsvinsjakten så att vildsvinsstammen hålls på en lämplig nivå, säger Torsten Mörner, ordförande i Svenska Jägareförbundet som driver testhägnet.

2011-10-07

Idag fredagen den 7 oktober inviger landsbygdsminister Eskil Erlandsson ett nytt testhägn för hundar i Agusa, nära Brösarp/Kristianstad i Skåne där alla hundägare ges möjlighet att testa sina hundar för vildsvin.  Syftet är att få fram bra hundar i vildsvinsjakten så att vildsvinsstammen hålls på en lämplig nivå.

Den svenska jakttraditionen att jaga med hund är djupt rotad och har en praktisk orsak.  Rätt anlag hos hunden är viktigt för om man ska lyckas fälla det antal vildsvin som önskas.

-Hunden ska våga närma sig vildsvinen och trycka fram dom ur tätningar  men får inte vara för närgången heller, säger  Torsten Mörner, ordförande i Svenska Jägareförbundet, som också deltar i invigningen..

Vill man testa sin  hund – som kanske inte ens är jakthund – går det också bra, alla är välkomna. Ring Jägareförbundets kontor i Kristianstad 044-12 93 47 och boka en tid i testhägnet.

Vildsvinsstammen är på cirka 150 000 djur och har inte ökat nämnvärt de senaste åren, mycket beroende på de hårda vintrarna. Men i år är det ollonår och ekollon är mums för vildsvinen.

- Vi räknar med att 50 000 vildsvins fälls i år, vilket är färre än i fjol, säger Göran Bergqvist, klövviltkonsulent i Svenska Jägarförbundet.  Orsaken tros ligga i den stränga vintern. Antal fällda vildsvin per län kan studeras på länken: http://www.jagareforbundet.se/Viltet/Viltovervakningen/Nyheter-Viltovervakningen/Avskjutning-vildsvin-20102011/

För mer information kontakta:

Torsten Mörner, ordförande i Svenska Jägareförbundet, 070.-567 93 52

Göran Bergqvist, klövviltkonsulent, 070-606 14 48

Jöns-Lennart Andersson, ansvarig Agusa-hägnet, 070-330 31 68

 (foto: magnus nyman)

Tillbaka till överblick
Bli medlem Logga in