Svenska Jägareförbundet

Meny

Jakttider - översyn 2026

Återställ starttiden för hundjakt efter grävling till 1 augusti. Det är ett av Svenska Jägareförbundets önskemål om reviderade jakttider. Allt efter medlemmars önskemål. Foto: Ondrej Prosicky/Mostphotos

Så vill förbundet ändra jakttiderna

Efter en process med medlemsundersökning, stort internt arbete och slutligen ett övervägande av förbundsstyrelsen har Svenska Jägareförbundet lämnat in sina önskemål om reviderade jakttider till Naturvårdsverket.
– Vårt förslag är ganska omfattande och innehåller både stora och små justeringar, säger förbundsordförande Peter Eriksson.

2025-03-04

Nu går Naturvårdsverkets översyn av jakttiderna in i en ny fas. Alla organisationer som deltar i processen har lämnat in önskemål om revideringar.

BirdLife Sverige, Jägarnas Riksförbund, Lantbrukarnas Riksförbund, Länsstyrelsen (en deltagare per förvaltningsområde), Skogsindustrierna, Skogsstyrelsen, Svenska Jägareförbundet och Naturskyddsföreningen har lämnat förslag.

– Det finns ganska stora skillnader i synen på jakttider mellan organisationerna. Så det blir ett svårt arbete för Naturvårdsverkets beredningsgrupp att komma överens om ett förslag.

Exempelvis föreslår Birdlife bara minskade jakttider.

– Naturvårdsverket kommer i slutänden att lämna ett förslag till regeringen. Vid förra översynen så gjorde regeringen många förändringar i Naturvårdsverkets förslag. Så det är svårt att sia om hur jakttiderna kommer förändras, säger Peter Eriksson.

– För Svenska Jägareförbundet har det varit viktigt att ta med medlemmarnas synpunkter i så stor utsträckning som möjligt. Vi har haft en princip om att utöka jakttiderna där detta är möjligt, men det finns undantag, exempelvis runt älgen. Dessa förslag kommer från medlemmarna, säger Peter Eriksson.

Men vad vill Svenska Jägareförbundet? Här listas några av förbundets önskemål.

  • Principer som medlemmarna pekat ut har varit styrande, exempelvis ett motstånd mot skyddsjakt nattetid på klövvilt.
  • Ta bort vårbockjakt i alla län, förutom Uppsala, Västmanland, Dalarna, Värmland, Gävleborg, Västernorrland, Jämtland, Västerbotten, Norrbotten och Stockholm.
  • Ändra begreppen dovhjort och kronhjort, till dovvilt och kronvilt
  • Ta bort jakttid på dovhind i mars månad.
  • Dal- och fjällripa. Det bör vara samma regler över hela landet. 25 augusti – 15 mars
  • Återställ starttiden för hundjakt efter grävling till 1 augusti.
  • Hundjakten efter räv bör vara hela jaktperioden.
  • Tillåt jakt med hund från 1 september på hjortvilt, i de områden där älgjakten startar 1 september.
  • Tillåt jakt efter stjärtand, skedand, snatterand, småskrake, svärta.
  • Inför sommarjakt på morkulla 16 juni–15 juli
  • ÄLG.
    • Jakttid ”septemberområdet” - 1 september – 31 december.
    • Jakttid ”oktoberområdet” - Svealand - andra måndagen i oktober – 31 januari,
    • Jakttid ”oktoberområdet” - Götaland - tredje måndagen i oktober – 31 januari
    • Lagstadgat brunstuppehåll 23 september – 7 oktober med möjlighet för VFD tillsammans med länsstyrelsen att flytta perioden i tid för att motsvara faktisk brunsttid.

 

Tillbaka till överblick