Prispallen i juniorklass. Ettan Christoffer Jarl, tvåan Linus Mellgren och trean Emil Håkansson. Foto: Lars Björk
Åmåls jaktskytteklubb arrangerade året SM i kombination för dam, junior, oldboys och veteran för Jägareförbundet. Vid SM-tävlingarna deltog 37 skyttar.
2014-06-21
Det var ett mycket bra arrangemang av Åmåls jaktskytteklubb och tävlingarna avgjordes i ett strålande väder. Vår framtid, juniorerna, är duktiga att skjuta och de knep höga poäng.
Segraren Emil Håkansson hade 341 poäng, bara två poäng bakom var jämtlänningen Linus Mellgren. På en fin tredjeplats hittar vi nykomling Christoffer Jarl från Eksjö på fina 319 poäng. Här kommer öppenklass att få se upp. Det var hela åtta juniorer med på tävlingen.
Även i damklassen var det åtta startande. Här vann Emma Pettersson, Uppsala, på fina 321 poäng. På andra plats kom Hanna Ståhl på 295 poäng.