Den biträdande rikspolischefen Stefan Hector berättade för ett antal skytteorganisationer under ett dialogmöte att Polismyndigheten ska anta en generös hållning till legala vapenägare.
– Detta besked var välkommet. Polismyndigheten har inte tidigare uttalat något sådant. Vi hoppas verkligen att hans ord omsätts i handling, säger förbundsjurist Ola Wälimaa som deltog i mötet.
Stefan Hector bjöd in ett antal skytteorganisationer under försommaren till ett dialogmöte. Kallade var bland annat Svenska Jägareförbundet, Jägarnas Riksförbund, Svenska Skyttesportförbundet, Svenska Pistolskytteförbundet samt Svenska Vapensamlarföreningen. Dessa organisationer har varit drivande för att få igång en dialog i vapenfrågor mellan organisationerna och myndigheten.
Närvarande från Polismyndigheten var, förutom Stefan Hector, även Thomas Landeström som är chef för den nya serviceavdelningen på Polismyndigheten. Dessutom deltog Peter Granquist som är chef för förvaltningsärendeenheten inom serviceavdelningen som hanterar vapenfrågorna.
Polismyndigheten informerade inledningsvis vid mötet om den omorganisation som skett i januari 2025 då vapenärendena flyttats från rättsavdelningen till den nya serviceavdelningen som en del i en större omorganisation. Syftet var att förbättra servicen generellt sett, inkluderande hanteringen av vapenärenden.
På vapenområdet ligger numera alla ärenden och frågor gällande legala vapen inom samma enhet. Det ska göra det lättare att styra verksamheten med exempelvis prioriteringar och att snabbare att få svar på olika frågeställningar. Vid mötet angavs att medianhandläggningstiden för vapenärenden ligger på cirka tolv arbetsdagar.
Skytteorganisationerna framförde ett antal kritiska synpunkter på hantering av olika typer av vapenärenden samt den brist på dialog som Polismyndigheten uppvisat de senaste åren. Organisationerna uttryckte önskemål om en förbättrad dialog och såg positivt på den omorganisation som skett.
Biträdande Rikspolischefen Stefan Hector var tydlig i sina budskap. Legala vapenägare är goda medborgare och en tillgång för samhället. Inom ramen för vad lagstiftningen medger så ska Polismyndigheten anta en generös hållning när lagen är otydlig och tolka lagen så att det underlättar för legala vapenägare.
– Mötet var mycket positivt och jag är glad att vi startat en dialog likt den vi hade för ett antal år sedan. Vi behöver kunna föra en dialog med Polismyndigheten kring hur våra medlemmar upplever myndighetens hantering av vapenärendena, säger Ola Wälimaa, förbundsjurist på Svenska Jägareförbundet med ansvar för vapenfrågorna, som deltog på mötet.
- Nu är det upp till Polismyndigheten att visa att det biträdande rikspolischefen säger inte bara är ord utan det ska omvandlas till handling.
– Det var ett positivt möte och jag ser fram emot ett gott samarbete framöver, säger Peter Granquist, chef för förvaltningsärendeenheten.