Demogårdar - Svenska Jägareförbundet

Svenska Jägareförbundet

Meny

Demogårdar

Bästa kunskapen får du genom egen upplevelse

Delta i en fältvandring eller besök någon av våra demonstrationsgårdar för att se biotoper för fältvilt och biologisk mångfald i praktiken.
I vår Kalender hittar du datum, tid och plats.

GOTLAND

Myrung, Linde

Sören Sandqvist 
soren_sandqvist@hotmail.com

Rangsarve Gård, Linde
rangsarve.com

Stefan Uddin
stefan.uddin@telia.com
St Tollby Gård, Fole
storatollbygard.se

Andreas Wiklund
andreas@storatollbygard.se

SÖRMLAND

Tuvekärr Gård, Flen
tuvekarr.com

Erik Weijborg
erik@tuvekarr.com
Tuvekärr  Vinter, häckling kyckling och odlingFoto Chris Edman_.jpg
Foto: Chris Edman

VÄRMLAND

Värmlands Säby Gård, Kristinehamn
www.varmlandssaby.se 

Jockum Beck-Friis
info@varmlandssaby.se

VÄSTMANLAND

Forsby Gård, Skultuna

Carl Schartau
carlschartau@gmail.com
demogard_forsby.jpg
Foto: Carl Schartau

UPPSALA

Hacksta Gård, Enköping

Pontus Olsson
pontus.olsson@oob.se

Krusenberg Gård, Uppsala
Krusenberggard.se

Benkt Larnebring
benkt@krusenberggard.se


ÖSTERGÖTLAND

Klostergården, Vreta Kloster
Hemsida

Niclas Malm
niclas.malm@hush.se

 


  • Dela med e-mail
  • Skriv ut
2019-11-04 2020-10-19