Vårvinter 2025
Utdragen föryngring under både 2023 och 2024 vilket innebär att det är en stor åldersvariation i stammen och till det kommer en tidigare kraftig (okontrollerad) sänkning av antalet vildsvin, vilket i sin tur gjort att vildsvinspopulationen består av en stor andel unga djur. Många unga djur är oftast liktydigt med större problem med skador på diverse olika marker.
Med tanke på läget i populationen och det ”fram och tillbaka” väder som varit kan vi räkna med en ganska utdragen och stökig föryngring även under år 2025.
Det här läget beror framförallt på en generell sänkning av medelåldern i vildsvinsstammen, som i sin tur kopplar till ett oplanerat jakttryck med hjälp av mörkerriktmedel. Användandet av dessa hjälpmedel kräver mycket eftertanke och att man följer den lagstiftning som finns. Se gärna en kortare informationsfilm om mörkerriktmedel.
Förhoppningsvis har nu både jägare och markägare börjat inse att vi måste förvalta vildsvinen på ett klokt sätt, oavsett om vi vill sänka vildsvinsstammen eller ha fler vildsvin i skog och mark. Det viktigaste är att fokusera på vilka vildsvin som finns kvar och ska utgöra grunden för den framtida populationen, samtidigt som de ska bidra till en harmonisk förvaltning. Förenklat kan man säga att om man är mkt försiktig med att skjuta vuxna djur, samtidigt som man fokuserar på att skjuta unga djur på de platser man inte vill ha vildsvinen så är det en bra början. En hård avskjutning av vildsvin leder ofta till att man skjuter en för stor andel av vuxna djur, med en föryngring av stammen som följd. Det i sin tur leder till att trots att det är färre vildsvin totalt, så kan skadorna på markerna ofta vara större.
De senaste åren ser vi i flera delar av länet och landet en kraftigt minskande vildsvinsstam. Att antalet vildsvin ökar och minskar mellan år är helt naturligt. Det har att göra med jakttryck och hur gynnsamma förutsättningarna är med klimat och mat för vildsvinen. Den faktor som kommit till extra utöver detta är möjligheten att använda rörlig belysning och mörkerriktmedel vid jakt efter vildsvin. Som det ser ut så är det på många just nu så ökar vildsvinstammen igen. Men som sagt så är det lite stökigt med många unga djur i skog och mark.
Lokalt kan säkert även utbrott av Salmonella påverka vildsvinsstammen. Läs mer om detta här och den övervakning som skett hos SVA.
Stora variationer inom länet som vanligt och förvaltningen måste utgå från de lokala förutsättningarna och dialog och samarbete mellan inblandade intressenter är av största betydelse.
Ett högaktuellt ämne är också Afrikansk Svinpest och helt avgörande för hur utgången av ett utbrott är hur tidigt man lyckas upptäcka det. Här är det vi jägare som kan göra hela skillnaden och om vi hittar döda vildsvin i naturen är det av yttersta vikt att vi rapporterar dem direkt.
Läs mer här: SVA Övervakning av afrikansk svinpest